Publicat 11 Sep 2019 | Reactualizat 15 Sep 2019 | Expiră 11 Oct 2019

Specialist Metodologie Contabila

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 3 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

  • Studii economice finalizate;
  • Experienta de minimum 3 ani in zona de metodologie contabila;
  • Experienta bancara reprezinta un avantaj;
  • Abilitatea de comunicare interpersonala;
  • Comportament asertiv;
  • Organizat si atent la detalii.

Descrierea jobului

  • Vei elabora monografii contabile corespunzatoare produselor si operatiunilor bancii;
  • Vei elabora politici contabile corespunzatoare produselor si operatiunilor bancii si asigura actualizarea acestora ori de cate ori este necesar in conformitate cu cadrul legislativ in vigoare;
  • Vei gestiona Planul de conturi al bancii, asigura intretinerea si dezvoltarea acestuia; evalueaza necesitatea deschiderii conturilor in functie de specificul tranzactiilor si necesitatile de raportare; intretine/actualizeaza conturile in Planul de conturi;
  • Vei participa la implementarea contabila a produselor/operatiiunilor noi definite in sistemul informatic central al bancii, testeaza solutiile propuse si urmareste corecta aplicare a functionalitatilor specifice fiecarei tranzactii; documenteaza corespunzator testele efectuate;
  • Vei asigura utilizarea corecta a metodelor contabile de inregistrare in evidenta contabila si de evaluare a operatiunilor; Identifica eventualele neconcordante in ceea ce priveste reflectarea in conturile corespunzatoare a tipurilor de operatiuni si intreprinde masuri pentru corectarea acestora;
  • Vei monitoriza reflectarea corecta a operatiunilor patrimoniale prin intermediul balantei de verificare zilnice pentru ansamblul entitatilor contabile ale bancii;
  • Vei analiza impactul din punct de vedere al tratamentului contabil precum si impactul asupra activitatii departamentului rezultat din normele si procedurile interne primite spre analiza si avizare precum si a materialelor primite spre reconciliere;
  • Vei monitoriza efectuarea activitatilor specifice inchiderii de luna/an in termenele stabilite. Analizeaza si propune masuri de optimizare a fluxului de inchidere de luna/an;
  • Vei contribui cu informatiile necesare pentru intocmirea situatiilor/rapoartelor financiare.
Ce iti oferim:
Sanatate si well-being:
Discount 7Card, Fit4You, Bery Fitness & Spa, Optiplaza, INTELIDENT;
Asigurare medicala de sanatate si asigurare de viata;

Servicii si shopping:
Tichete de masa;
Discount la serviciile si produsele 5asec, ZOOT, CCC, Armani Jeans, Max & Co, Swarovski, Geox, Springfield, Samsung, Orange, Pineberry, Vodafone, Lamonza etc.

Timp liber si educatie:
De ziua ta: o zi libera cadou de la noi;
Discount la serviciile oferite de Fundatia Calea Victoriei, Școala de muzică Arpeggio, Whi Experience, Centru de Limbi Străine A_BEST;
Tot ce vrei sa citesti de la Bookster.

Ne place să credem că oamenii vin la noi atunci când au nevoie de sprijin pentru realizarea unui vis. Banca este o instituție serioasă, dar asta nu înseamnă că banking-ul nu poate fi cool. Cum? Printr-o cultură organizațională deschisă, în care valorile angajaților, adică ale tale, se unesc cu valorile OTP Bank.
Am vrea ca și tu să crezi în valorile noastre și să le consolidăm împreună. Știm că noua generație face lucrurile diferit și vrem să învățăm asta de la tine. Încurajăm dialogul, colaborarea, creativitatea, soluțiile digitale.
La OTP Bank, susținem și promovăm o atitudine financiară responsabilă. Ne implicăm în comunitate, prin programele de educație financiară pentru copii și tineri dezvoltate de Fundația Dreptul la Educație și oferim angajaților șansa de a se implica în programe de voluntariat în toată țara, prin intermediul programului OTP Community.

Specialist Metodologie Contabila  -  OTPBank Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles