check_circle

Job verificat

|Publicat 26 Feb 2015 | Reactualizat 05 Mar 2015 | Expiră 09 Mar 2015

Specialist Consilier Juridic - perioadă determinată

1 post |  Aplicare externa
Ai aplicat
Expirat
Nu uita să îți finalizezi aplicarea pe site-ul angajatorului! Vei avea mai multe șanse de a fi chemat la interviu.
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Studii superioare juridice – licenţiat;
  • Cunoştinţe obligatorii:

Legislaţia specială în domeniul gazelor naturale şi a energiei electrice;
Legislaţie generală (Drept Civil, Drept Procesual Civil);
Legislaţie relevantă în domeniul energetic la nivelul Uniunii Europene.

  • Cunoştinţe limba engleză (nivel avansat);
  • Cunoştinţe MS Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Internet Explorer;
  • Abilități de comunicare și negociere;
  • Calităţi organizatorice deosebite, coordonare şi lucru în echipă;
  • Abilităţi de analiză şi redactare;
  • Stil de lucru bine structurat, conştiincios şi atent la detalii, dând dovadă de simţ al responsabilităţii şi de iniţiativă personală;
  • Implicare profesională ridicată, acurateţe în îndeplinirea sarcinilor, rapiditate în furnizarea de răspunsuri şi în respectarea termenelor limită
  • Disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerinţele postului;
  • Mobilitate: deplasări, delegaţii;
  • Carnet de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Consultanţă juridică acordată managementului şi departamentelor, precum şi reprezentarea intereselor companiei în domeniul privind Furnizarea energiei electrice şi a gazelor naturale.

În acest sens Specialistul Consilier juridic are următoarele atribuții:

  • Identifică, previne şi minimizează riscurile juridice care afectează societatea;
  • Reprezintă compania în fata instanțelor judecătorești şi a altor organe de jurisdicție, autorităților publice, a notarilor publici precum și a altor persoane fizice şi juridice române sau străine, în condițiile legii și a mandatului de reprezentare acordat;
  • Gestionează litigiile ce îi sunt atribuite în raport cu domeniul de specializare;
  • Avizează contactele de furnizare gaze naturale şi energie electrică care se încheie cu consumatorii;
  • Participă la elaborarea contractelor de furnizare gaze naturale și energie electrică, răspunde la obiecțiunile formulate de partenerii contractuali și participă la concilierea acestora;
  • Colaborează cu departamentul specializat în vederea întocmirii pachetelor de produse destinate clienților companiei oferind suport în întocmirea contractelor;
  • Elaborează, la solicitarea managementului puncte de vedere care să răspundă, să clarifice şi/sau să argumenteze din punct de vedere juridic aspectele cu privire la care s-a solicitat asistenţa de specialitate a consilierului juridic, pe baza documentației puse la dispoziția sa în domeniul furnizării gazelor naturale și a energiei electrice;
  • Acordă suport în elaborarea procedurilor cu impact în activitatea de furnizarea a energiei electrice și a gazelor naturale în companie prin aliniere cu legislaţia şi standardele interne ale Grupului E.ON;
  • Avizează din punct de vedere juridic răspunsurile formulate de societate în legătura cu domeniul de specializare;
  • Asigură consultanţă juridică  tuturor departamentelor în probleme care vizează furnizarea energiei electrice şi a gazelor naturale.

Ai aplicat
Expirat
Specialist Consilier Juridic - perioadă determinată  -  E.ON Energie Romania