Specialist colectare debite - Rezidential

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cautam un coleg/ o colegă care va administra un portofoliu de clienti Business si se va ocupa de recuperarea sumelor restanțe datorate de clienţi, cu o atitudine pozitiva, prietenoasa si orientata catre client.

Te vrem în Echipa Collection daca ne convingi că :
  • Analizezi cu usurință diferite situații
  • Empatia este al doilea tău nume și iți dorești să ajuți clientul (intern sau extern)
  • Esti deschis/ă în a ajuta colegii (teamplayer)

Descrierea jobului

Responsabilități
  • Preiei si initiezi apeluri de la/cu clienții interni și externi în scopul de a recupera sumele restante, comunicand şi înţelegand care sunt aşteptările şi nevoile acestora, in conformitate cu procedurile de lucru interne
  • Oferi suport echipelor interne (customer service, vanzari etc) sau partenerilor externi în vederea recuperării debitelor restante (interactiune directa, telefonica sau pe e-mail);
  • Negociezi termene de plata în scopul colectării sumelor restante și a evitării deconectărilor pentru neplată utilizând un discurs persuasiv
  • Monitorizezi amanarile la plata, esalonarile, confirmarile de plata pentru portofoliul alocat
  • Procesezi dovezile de plata sau fisele de cont solicitate, investighezi in sistemele interne care este provenienta debitelor si te asiguri ca informatia ajunge la client
  • Prioritizezi conturile ce vor fi lucrate; prioritizezi aplicarea suspendărilor în caz de erori, astfel încât să eviți apariția unor blocaje de sistem;
  • Evaluezi calitativ apelurile de colectare debite generate către/ de către agențiile de colectare partenere cu scopul de a monitoriza gradul de satisfacție al clientului și te asiguri că tehnicile de negociere sunt aplicate în vederea maximizării ratei de recuperare a debitelor.
  • Contribui la dezvoltarea proceselor, procedurilor de lucru si propui solutii care sa asigure optimizarea propriei activitati sau din cadrul echipei
  • Creezi si actualizeaza informatii din documente specifice activitatii desfasurate (de exemplu, moduri de lucru)
  • Oferi suport in implementarea proceselor noi sau existente de Collection precum trimiterea clientilor la agentiile de recuperare, actiuni in legal, vanzarea creantelor etc
Ce trebuie să știi
Studii :
  • Student sau absolvent de studii superioare
Experința
  • Experienta in industria telecom sau Collection, reprezinta un avantaj
Competente
  • Nivelul de cunoastere si utilizare a pachetului Microsoft Office (MS Word, MS Excel)- nivel mediu
  • Limba engleza (scris si vorbit) – reprezinta un avantaj
  • Orientarea catre client, initiativa si proactivitatea
  • Persoana comunicativa si capabila sa lucreze intr-o echipa dinamica, in continua schimbare
  • Abilitati excelente de comunicare, cu un limbaj pozitiv si prietenos
  • Gandire analitica, orientata spre gasirea de solutii, intr-un timp scurt si sub presiunea termenelor limita
  • Capacitatea de analiza si propunere de solutii
  • Capacitate de a prioritiza si de a lua decizii.
Beneficiile noastre
  • Servicii medicale pentru tine si familia ta;
  • Tot ce poti citi cu Bookster;
  • Plan individual de beneficii, flexibil in functie de nevoi;
  • Oferte speciale pentru vacante, servicii bancare, traininguri, etc;
  • Plan de dezvoltare personala si profesionala.
*​Doar candidatii selectati vor fi contactati!

Orange Romania Communications is a company part of the Orange group and a subsidiary of Orange Romania since September 30, 2021.

Company offer assistance and converged fixed voice mobile services, broadband internet and television for its approximately 5 million customers. It also manages the network infrastructure of up to 90,000 km of fiber optics and connects around 3 million households.

Publicat 26 Iul. 2022 Reactualizat 16 Aug. 2022 Expiră 25 Aug. 2022