Specialist Administrare Riscuri

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Esti orientat spre antingerea obiectivelor?
Esti creativ, responsabil, organizat, ai o atitudine pozitiva ?
Iti doresti sa lucrezi intr-o organizatie care te incurajeaza sa te dezvolti profesional?

Atunci …locul tau este la noi !!!

Ne dorim un coechipier care:
  • A absolvit o facultate cu profil economic;
  • Cunoaste limba engleza la nivel avansat;
  • Are experiență in domeniul bancar de minimum 3 ani;
  • Are experienta de minimum 1 an in activitatea de administrare a riscurilor;
  • Are capacitate de analiză si sinteza, initiativa si spirit de echipa.

Descrierea jobului

Obiectivele principale ale postului:
- Identifică, evaluează, analizează, monitorizează şi controlează riscurile semnificative;
- Participă la elaborarea şi actualizarea reglementărilor interne specifice de risc;
- Întocmeşte rapoarte de monitorizare şi analiză a limitelor de risc aferente riscurilor semnificative;
- Efectuează teste de stres pentru riscurile semnificative;
- Colectează, analizează şi reconciliază evenimentele de risc operaţional;
- Întocmeşte rapoarte de sinteză asupra evenimentelor de risc operaţional şi reputaţional;
- Calculează periodic cerinţele de capital intern şi capitalul intern în conformitate cu cadrul de reglementare intern;
- Emite opinii de risc ca urmare a analizei riscurilor aferente noilor activităţi, produse şi tranzacţii excepţionale;
- Întocmeşte periodic sau ad-hoc rapoarte specifice de risc conform cadrului de reglementare intern sau decise de superiorul ierarhic;
- Verifică întocmirea corectă a raportărilor prudenţiale către Banca Naţională a României.

TechVentures Bank S.A. este o bancă românească lansată în Decembrie 2020.

Suntem o bancă universală care oferă o gamă completă de servicii bancare, atât pentru clienții persoane fizice, cât și pentru clienții persoane juridice.

Ne dorim să oferim siguranță și continuitate clienților actuali, optimizând în același timp procesele pentru aceștia. Evoluția digitală a băncii și produsele inovative pe care le vom lansa ne vor permite să ajungem la un client care își dorește să îmbunătățească performanțele afacerii cu ajutorul instrumentelor bancare. Vizăm atât persoanele fizice care au afinități digitale, cât și persoanele juridice, de la stat-up-uri până la organizații cu structură complexă, care au tot mai multă nevoie de rapiditatea procesului digital.

Publicat 20 ian. 2022 Expiră 19 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos