Publicat 02 Iun 2021 | Reactualizat 17 Iun 2021 | Expiră 02 Iul 2021

Software QA automation developer (Junior/Middle)

8 posturi

Candidatul ideal

Centrul nostru de cercetare și dezvoltare din Cluj-Napoca crește rapid. Așadar, căutăm mai mulți testeri QA software, motivați, pentru a ne consolida echipele tehnice.

  • Junior automation QA: Licențiat în informatică, în QA software sau echivalent, te simți confortabil cu sistemele software și diferitele limbaje de programare (Java, Javascript, Groovy sau altele).
  • Middle automation developer: Având un background informatic, deții și o experiență atestată în DevOps sau testarea automata. Ești familiar cu Continuous integration, automation frameworks pentru Web Services (REST API) si aplicatii Web. Ai experiență în utilizarea Selenium web driver, SOAPUI sau Postman, Jenkins …

Educație:

  • Facultate cu profil informatic sau echivalent.

Know-How:

  • cunoașterea proceselor de testare și a ciclului de viață al dezvoltării software ;
  • capacitatea de a specifica cazurile de test pe baza cerințelor, de a le executa și analiza problemele aparute;
  • Cunoașterea framework-urilor automate bazate pe Java / Javascript sau Selenium web driver, SoapUI, Postman si Jenkins
  • UI testing (testarea Front-end a portalurilor Web), Exploratory testing;
  • BDD, Gherkin;
  • Experiență în Agile/ Scrum;
  • Experiență în Jira, Xray, Git, IDE (Visual Studio Code, Eclipse …), Jenkins;
  • Cunoașterea bazelor de date SQL.

Reprezintă un avantaj:

  • cunoștințe în AWS, Docker, KeyCloack, Swagger;
  • certificare ISTQB;
  • cunoașterea limbii franceze;
  • cunoștințe în domeniul Supply Chain.

Personalitate:

  • Motivat/ă să se implice și să contribuie la dezvoltarea proiectului;
  • Dornic/ă să învețe/creeze noi teste și să obțină abilități tehnice;
  • Abilități de comunicare ;
  • Team-player;

Limbi vorbite:

  • fluent în Engleză (obligatoriu).

Descrierea jobului

Responsabilitati principale

  • Se ocupa de build-ul si mentenanta frameworkului de automatizare;
  • Analiza si crearea cazurilor de testare;
  • Implementarea testelor automate, menținerea cazurilor de teste și executarea framework-ului în CI;
  • Executie teste UI, testare exploratorie;
  • Gestionarea desfășurării campaniilor de testare;
  • Analiza rezultatelor testelor;
  • Investigarea și analizarea problemelor constatate în timpul testării;
  • Urmărirea corecțiilor cu echipele de dezvoltare;
  • Garantarea corectitudinii versiunilor care urmează să fie livrate ;
  • Teste de performanță pe un volum mare de date.

De ce sa lucrezi cu noi?

  • Ne dorim o colaborare pe termen lung
  • Suntem o companie cu o creștere rapidă, în plină expansiune (in domeniul Supply Chain etc.)
  • Tehnologii si tool-uri moderne: Agile Test automation, Continuous integration, Selenium, Postman, SoapUI, Gherkin, Web Service testing;
  • Tehnologii de ultimă generație: Web Service application (Java), Thin Front End (Angular), Rest API, SOA architecture, AWS, KeyCloack;
  • Mediu de lucru internațional, modern și profesionist;
  • Vei avea oportunitatea dе a te forma și dezvolta profesional;
  • Oferim bonuri de masă;
  • Abonament la o clinică privată de sănătate din Cluj;
  • Team-building;
  • Salariu atractiv.

Generix Group este leader în editarea de aplicații SaaS pentru ecosisteme industriale, logistice și de vânzare cu amănuntul.
Ne accelerăm investițiile în centrul nostru de cercetare și dezvoltare din Cluj-Napoca (Generix Soft Group Romania), numărând deja peste 90 de angajați.
Suntem prezenți în peste 60 de țări, grație filialelor noastre și rețelei noastre de parteneri. Soluțiile noastre SaaS sunt utilizate de aproape 6.000 de companii din întreaga lume. Cei 750 de angajați ai grupului sprijină zilnic clienți precum Carrefour, Danone, FM Logistic, Stonewall Kitchen, Marucci Sports, Agropur și chiar Domino's Pizza în transformarea digitală a lanțului de aprovizionare.

Software QA automation developer (Junior/Middle)  -  Generix Soft Group Romania S.R.L.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles