Publicat 08 Iul 2019 | Reactualizat 07 Aug 2019 | Expiră 08 Aug 2019

SME Credit Analyst

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

• Experienta in analiza financiara pentru persoane juridice de minimum 3 ani in institutii financiare bancare
• Studii superioare finalizate
• Cunostinte bune de limba engleza
• Capacitate de analiza si sinteza,
• Atentie la detalii, capacitate de concentrare
• Abilitati de comunicare, organizare si planificare
• Foarte bune abilitati utilizare calculator (MsOffice - Word, Excel),
• Constituie avantaj experienta de relationship manager persoane juridice; constituie avantaj cunostinte de contabilitate.

Descrierea jobului

• Analiza solicitarilor de creditare pentru persoane juridice, in vederea identificarii si evaluarii riscului de credit, cu respectarea reglementarilor in vigoare;
• Stabilirea limitelor de credit individuale si de grup ale clientilor persoane juridice, prin evaluarea structurii tranzactiilor si a garantiilor aferente, performantei financiare si capacitatii de rambursare a acestora
• Intocmirea opiniilor de risc in limba engleza cu privire la riscurile generate de tranzactiile de credit si identificare solutiilor in vederea structurarii optime a creditelor si diminuarii riscurilor identificate.
• Conrtibuirea prin oferire de consultanta si sugestii la intocmirea regulamentelor privind procesul de aprobare a creditelor si la criteriile de evaluare a performantelor financiare,
• Participare activa la proiectele si activitatile directiei si organizatiei
• Indeplinirea sarcinilor administrative (ordinea de zi, documente, procese verbale, rapoarte) pentru sedintele forurilor de aprobare; urmarirea aplicatiilor de credit repartizate pana la solutionarea acestora, implementarea deciziilor si conditiilor privind aplicatiile de credit.

Ne place să credem că oamenii vin la noi atunci când au nevoie de sprijin pentru realizarea unui vis. Banca este o instituție serioasă, dar asta nu înseamnă că banking-ul nu poate fi cool. Cum? Printr-o cultură organizațională deschisă, în care valorile angajaților, adică ale tale, se unesc cu valorile OTP Bank.

Am vrea ca și tu să crezi în valorile noastre și să le consolidăm împreună. Știm că noua generație face lucrurile diferit și vrem să învățăm asta de la tine. Încurajăm dialogul, colaborarea, creativitatea, soluțiile digitale.

La OTP Bank, susținem și promovăm o atitudine financiară responsabilă. Ne implicăm în comunitate, prin programele de educație financiară pentru copii și tineri dezvoltate de Fundația Dreptul la Educație și oferim angajaților șansa de a se implica în programe de voluntariat în toată țara, prin intermediul programului OTP Community.

Expirat
SME Credit Analyst  -  OTP Bank Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles