Senior SQL Data Specialist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

We at Provident Financial IFN are looking for a Senior MI Data Analyst to act as a Finance Business Partner to internal customers, providing personalized data and analysis as per internal customer needs.
The position is available within the Finance function, Management Information (M.I.) department.

Why work with us
We want you to come to / leave work with a smile on your face!
Health comes first, so they say! You will benefit from an extensive medical subscription for you and the option to enroll your family, for small amount. It’s a bargain trust us!
Or food comes rather first? On top of your salary, you will be granted with a meal tickets card which you can use in the entire supermarkets network.
Appreciate flexibility? So do we! You can work in a hybrid working system, attend a meeting from the office and then go work the afternoon from the park or from anywhere.
Friendly & modern office, you can work near the window or near the coffee machine. Or even close to the xbox corner! After all, a break in need may be key to success.
There are never too many vacation days, are they? Yes, we know! This is why we grant 4 additional wellbeing days for you to enjoy yourself. And also additional vacation days for seniority in the company.
Did someone say birthday? On your birthday, you can get half a day off.
Plus, for some special events in your life, we support you with a bonus.
Fan of reading? Great, we have Bookster for you.
Buddy program, to help you get familiar with the company and the role.
Trainings and development opportunities to support you in achieving performance.
If you are fine at the office, you are better at home! Our wellbeing program provides a wide range of relaxing activities & a culture of comfort and happiness.
We also celebrate togetherness, so we like to organize teambulidings and events to celebrate success or just have some fun.

Descrierea jobului

What we do in MI:

· Develop, test and maintain different types of databases – SQL is a must

· Ensure a consistent data flow in and out of main internal applications – definitely need SQL, preferably also SSIS

· Combine data from different sources and volumes to provide answers to internal customers ad-hoc requests, recommending actions to address key issues – each day we encounter new things

· We like everything new so we get involved in development, implementation and testing of different changes that use a dataflow – desire to learn and develop

· We like automation and we contribute with recommendations to support efficiency increase into the processes where data is involved a key factor – why do something a machine can do?

· The information is just as good as the data is so we maintain data integrity and prevent data corruption in all the data sources – attention to details required

· Use internal and external sources of data to develop and maintain personalized reports and analysis – some prefer Excel, others SSRS – what do you prefer?

Works with internal customers to clearly identify parameters, create, implement, modify, maintain and support existing reports – experience in working with large sets of data, troubleshooting and testing
Train managers in using reports generated, understanding the KPIs, inter-correlation between them and how they can influence to drive business performance – we build the reports, we must train the users

Provident Financial România este o companie britanică cu o viziune clară despre viitor. Aici oamenii sunt pe primul loc: angajaţii şi clienţii noştri, cu toate nevoile, planurile şi ambițiile lor. Suntem recunoscuţi în piaţă ca fiind prima instituţie financiară care, în 2006, a lansat împrumutul la domiciliu, după un model de afaceri cu o istorie de peste 130 de ani în Marea Britanie. Tot de atunci, oferim clienţilor noştri soluţii financiare simple şi transparente, adaptate propriilor planuri şi posibilităţi şi construim relaţii pe termen lung cu aceştia. Suntem o echipă profesionistă şi primitoare şi împărtaşim aceleaşi valori:respect, responsabilitate, claritate. Succesul nostru se bazează pe oamenii nostri. Atragem, dezvoltăm şi păstrăm oameni talentaţi şi cu abilităţi extraordinare. Ca tine.

Având oportunităţi de carieră în peste 80 de oraşe din ţară, te aşteptăm să ne cunoşti mai bine şi să te alături echipei noastre, fie că eşti la început de drum, fie că eşti un specialist în domeniu.

În cazul în care aplici pentru acest post, noi, Provident Financial Romania IFN S.A., cu sediul în Calea Serban Voda, nr 133, Bucuresti (”Provident”), te informăm că iți vom prelucra datele personale din CV, precum și orice alte date pe care ni le transmiți ulterior, dacă este cazul, strict în scopul recrutării pentru poziția deschisă și anunțată prin acest anunț de job. Temeiul în care îți vom prelucra datele este interesul nostru legitim de a acoperi nevoile noastre organizatorice, în considerarea obiectului nostru de activitate și a specificului postului pentru care aplici.

Datele tale personale nu vor fi transferate către nicio terță parte. Îți vom păstra datele personale atât timp cât este necesar pentru definitivarea în cadrul organizației noastre a postului pentru care ai aplicat, dar nu mai mult de 6 luni de la data colectării datelor, după care datele tale personale (inclusiv datele din CV) vor fi șterse/distruse din evidențele noastre.

De asemenea, te informăm că ai următoarele drepturi în legatură cu datele tale personale pe care ni le-ai furnizat: dreptul de acces la datele tale personale, dreptul la rectificare sau ștergerea acestora sau restricționarea prelucrării sau a dreptului de a se opune prelucrării, dreptul la portabilitatea datelor, precum și dreptul de a depune o plângere în fața autorității de supraveghere (ANSPDCP). Mai multe informații despre aceste drepturi, precum și cum le poți exercita, poți găsi în politica noastra de confidențialitate, disponibilă pe website-ul nostru, prin accesarea următorului link: https://www.provident.ro/politica-de-confidentialitate

Pentru orice informații cu privire la protecția datelor tale personale, ne poți contacta la adresa: datepersonale@provident.ro.

Publicat 16 mai 2022 Reactualizat 13 iun. 2022 Expiră 15 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos