Publicat 31 Mar 2021 | Reactualizat 28 Apr 2021 | Expiră 01 Mai 2021

Senior Quality Analyst (Contractor)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Qualifications:

  • 3+ years of experience with and knowledge of software testing processes, automated testing, testing technique, test case design and execution.
  • Experience with and knowledge of software test processes, test methodology, test case design and execution.
  • Excellent written, verbal and presentation skills are needed to communicate in detail with different teams and external developing studios, within and outside of the quality verification team and company.
  • Knowledge of software development lifecycle, milestone requirements and QV role/Development Team deliverables at each stage.
  • Strong attention to detail and has demonstrated the ability to solve complex problems, skills and the ability to come up and communicate quick and creative solutions.
  • Knowledge of Console / PC platforms and familiarity with Compliance & Certification requirements.

Descrierea jobului

Responsibilities:

  • Work with Project Managers, Quality Designers and Analysts to help establish and provide the quality verification test strategy.
  • Become the Expert for the area being within your responsibility from both a QV Team perspective and for the external developing studios.
  • Have a solid knowledge of the database and test methodology to relevantly detail the test approach and respond to any database items for other EA Groups and external developing studios.
  • Work with peers and senior individual contributors to identify efficiency opportunities and success rate, supported by available data. Look for creative new data tracking ways to support evolvement within the existing QV test practices.
  • Identify and remedy gaps in functional and non-functional requirements to reduce the cost of change later during project lifecycle.
  • Use existing risk-based strategy within area or domain environment and apply established tactics towards introducing efficiency into test methodology.
  • Be the voice of quality for the product by providing qualitative and design feedback, technical solutions before integration from a player perspective and pinpoint relevant problematic situations from both a production perspective and an end-user one.
  • Create task breakdown and estimates during the early planning stage of development for owned domain while also being the main driver in the process of gathering design information and updates from the external development studio.
  • Use available tools to support test execution, from software that enables tests (software development tools), organizes tests (test management software), captures test results (logs, telemetry, video, images), to defect-tracking to capture results.
  • Build the proposed test approach for your area of influence, coordinate with other team members to ensure tests are performed and implement test/validation procedures within the said area to validate expected vs actual results.

Electronic Arts România, una dintre cele mai mari companii de tehnologie și dezvoltatori de jocuri video din România, reunește oameni talentați din diverse medii de lucru și industrii, inclusiv Electronic Arts Inc. este un lider global în divertisment digital digital. EA dezvoltă și oferă jocuri, conținut și servicii online pentru console conectate la internet, dispozitive mobile și computere personale. EA are peste 300 de milioane de jucători înregistrați în întreaga lume.

În anul fiscal 2018, EA a înregistrat venituri nete GAAP de 5,15 miliarde de dolari. Cu sediul în Redwood City, California, EA este recunoscută pentru un portofoliu de mărci apreciate de critici, de înaltă calitate, precum The Sims ™, Madden NFL, EA SPORTS ™ FIFA, Battlefield ™, Need for Speed ​​™, Dragon Age ™ și Plants vs. Zombies ™.

La EA, Scopul și convingerile noastre sunt bazele culturii noastre comune. Scopul și convingerile noastre ne motivează. Uniti-ne. Inspirați-ne.

La EA, existăm pentru a inspira lumea să se joace. Creăm experiențe uimitoare pentru jucătorii noștri de pretutindeni și considerăm experiențele jucătorilor noștri mai întâi în tot ceea ce facem. Crearea experiențelor de transformare necesită o inovație constantă și oameni străluciți și pasionați. Dezvoltăm noi experiențe de joc extraordinare, reunind oameni extraordinari care combină creativitatea, tehnologia și expertiza pentru a oferi noi modalități de joc.

Lucrul la EA este o provocare în cele mai bune moduri. Pentru a ține pasul cu o industrie în continuă evoluție, aveți nevoie de o minte ascuțită și de capacitatea de a gândi pe picioare. EA este un angajator cu șanse egale. Toate deciziile de angajare se iau indiferent de rasă, culoare, origine națională, strămoși, sex, sex, identitate sau expresie de gen, orientare sexuală, vârstă, informații genetice, religie, dizabilitate, afecțiune, sarcină, stare civilă, stare familială, veteran statut sau orice altă caracteristică protejată de lege.

De asemenea, vom lua în considerare pentru angajare solicitanții calificați cu antecedente penale în conformitate cu legislația aplicabilă. EA face, de asemenea, cazare la locul de muncă pentru persoanele cu dizabilități calificate, conform cerințelor legii aplicabile. EA conduce următoarea revoluție în jocuri.

Alăturați-ne!

Expirat
Senior Quality Analyst (Contractor)  -  Electronic Arts Romania SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles