Publicat 22 Sep 2020 | Reactualizat 20 Oct 2020 | Expiră 23 Oct 2020

Senior PHP Developer Antena Play

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Requirements:

- Solid experience with PHP and Laravel Framewor;
- Good knowledge in relational database (MySQL), query optimisation, plan and maintain databases;
- Front End knowledge: JavaScript, HTML, jQuery;
- Basic knowledge of techniques and concepts regarding Internet Security;
- Basic experience with HTML5, CSS3, XML and JSON;
- Nice to have experience with: memcache, video encoding and playback, beanstalk, payment processors;
- Proactivity and result oriented;
- Attention to details with a focus on quality of work;
- Ability to work independently as well as in team.

Descrierea jobului

Description:

• Develop PHP applications for high-volume, high-availability and performance using the latest PHP technologies and frameworks;
• Design, develop, maintain and optimize secure and scalable web applications and web services;
• Develop, debug and improve modules and application specific features, taking into account technical constraints;
• Design and develop reusable libraries, modules and APIs. To contribute to best practices in PHP application development;
• Work with system administrators, solution architects and developers to deliver applications quickly and dynamically;
• Be able to write clean code with appropriate comments, ensuring that it meets the technical standards;
• Provide support to team members whenever required.

AntenaPlay, cea mai mare platforma video cu continut romanesc, transmite 9 canale LIVE 24/7, conținut exclusiv, emisiunile tale preferate și știri de ultimă oră în format video-on-demand, conținut video care poate fi urmărit și după difuzarile TV. Este singurul loc în care se pot urmãri emisiunile integrale produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice device.

Dezvoltată integral de echipa Digital Antena TV Group, se reinventeazã mereu pentru abonaţii sãi şi aduce noi funcţii pentru o simplificare a experienţei de vizionare. Cu peste 1,3 milioane de descãrcãri pe Smart TV, Android şi iOS, AntenaPlay a fãcut pasul recent şi cãtre dispozitivele Chromecast şi AirPlay.

Expirat
Senior PHP Developer Antena Play  -  ANTENA TV GROUP S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles