Publicat 13 Oct 2020 | Expiră 13 Nov 2020

Senior .NET Developer

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

PREH ROMANIA - famous supplier of car components, which produces multifunctional switches for steering wheel and central command and control elements for the automotive industry (BMW, Audi, Daimler, Porche, etc.), we are looking for the production site in the Brașov Industrial Park:

Senior .Net Developer

  • Bachelor’s degree in computer science or equivalent;
  • Minimum 5 years working experience in software development with C# (WinForms,ASP.NET, MVC), SSDT, SSIS, SSRS;
  • Good SQL Server knowledge and SQL Server database design;
  • Strong understanding of Object Oriented Programing, SOLID Principles and Design Patterns;
  • Experience with client side technologies: HTML, CSS, JavaScript, Angular, TypeScript;
  • Experience with unit testing is considered a plus;
  • Experience using WPF is considered a plus;
  • Excellent troubleshooting and communication skills;
  • Attention to detail, analytical thinking skills and results oriented;
  • Fluent in English;

Descrierea jobului

  • Developing using .NET technologies, maintaining and extending the software applications;
  • Analyze functional specifications, create technical specifications by proposing the appropriate technical solution;
  • Perform code-review;
  • Maintain documentation of all the realization phases of an application;
  • Provides regular information on progress to project management and team leaders to allow regulation and reviewing of tasks;
  • Updates job knowledge by researching new internet/intranet technologies and software products;
  • Testing and deploying software applications;
  • Mentors and offers guidance to juniors within team;
  • Takes part in continuous learning and professional development;

Renumit furnizor de componente auto care îşi axează producţia din locaţia Parcul Industrial Brasov pe comutatoare multifuncţionale pentru volan, elemente centrale de comandă şi pe sisteme de control a climatizării pentru producători de automobile lideri de piaţă. Pe plan mondial, Grupul Preh, activează cu un număr de peste 6500 de angajaţi în firmele sale din Germania, Portugalia, Mexic, USA, China şi România. Activităţile de dezvoltare şi tehnologiile de la Preh se concentrează pe soluţii mecatronice inteligente pentru constructori renumiţi de vehicule. Aproximativ 95% din cifra de afaceri realizată a venit din sectorul auto.

In Romania exista doua centre de dezvoltare: Iasi si Brasov.

Expirat
Senior .NET Developer  -  PREH ROMANIA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles