Senior Financial Controller

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • University degree, preferably economic studies;
  • 6-10 years of previous relevant experience;
  • In-depth knowledge in the areas of controlling, reporting, financial analysis or accounting (tax is a plus);
  • Positive, energetic, forward-thinking, independent and collaborator;
  • Analytical, comfortable to work with numbers;
  • Good communicator;
  • Excellent Excel skills;
  • Fluency in English language (B2-C1);
  • Ideally, IFRS knowledge and experience;
  • Preferably ACCA finalized or in progress.

Descrierea jobului

  • Monitor financial performance of portfolio companies in order to provide insight to help decision-making;
  • Participate in the preparation of the quarterly and annual reports;
  • Prepare and review stand-alone and consolidated financial statements for the holding company (Roca Investments SA) and for the construction materials holding company listed on Aero (Roca Industry);
  • Provides support in transition to IFRS reporting standards;
  • Identifies automation initiatives to remove mundane tasks;
  • Point of contact for auditors and other relevant third parties;
  • Support the annual budgeting process;
  • Identifies opportunities for cost reduction and profit maximization;
  • Provides support with one-off projects (raising finance via bonds, IPO, covenants computation, analyse business plans of potential new investments).

ROCA Investments, parte a grupului Impetum, oferă soluții de capital și parteneriat activ pentru revitalizarea și consolidarea afacerilor românești care traversează momente de dificultate, pentru companii care au potențial de creștere accelerată și au nevoie de un partener în acest sens, dar și pentru companii care caută să transfere managementul businessului în mâinile unor executivi performanți. Cele două promisiuni ROCA pentru partenerii săi sunt unice, relevante și sustenabile: perspectiva diferită prin care definește riscul și implicarea directă în business („skin in the game").

Publicat 29 apr. 2022 Expiră 29 mai 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos