Senior Expert Taxes

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Ensures the observance of the fiscal and accounting law with respect to VAT for a correct and timely computation, declaration and payment of VAT tax for the companies for which she/he is responsible;
  • Defines, update and applies standards and guidelines/work instructions/procedures regarding VAT matters based on tax/accounting law changes and due to new business processes/business requirements;
  • Permanently monitors, analyses and applies the tax law changes which relate to VAT /other tax , informs direct superior and Manager of Tax department about impact within company and other group companies and takes all necessary actions for implementing such law changes considering each BDs/group company particularities, for updating internal regulations/SAP tax reports or tax fields which relates to profit tax area;
  • Monitors the fiscal and accounting law projects which relate to VAT, analyses the amendment of such law projects considering the business schemes/needs for all BDs within Company and for all group companies (including drafting of clarification letters to be submitted to tax authorities);
  • Remains permanently in touch with business activities for all BDs within group companies , in order to assess tax consequences and risks, to propose optimizing tax solutions and to adapt internal tax regulations with new business processes, based on in-depth analysis performed from VAT point of view;
  • Provides regular guidance to colleagues for complex issue resolution as regards VAT matters;
  • Supports direct superior and Manager of Tax department in complex decisions for professional problems in her/his areas of expertise;
  • Analyses VAT Compliance activity and recommends improvements from a VAT perspective for the department activity, processes, internal regulations;
  • May design of the accounting information systems to facilitate analysis;
  • Informs direct superior and Manager of Tax department about important issues within the VAT Compliance and Tax department.

Descrierea jobului

  • Master or other studies un Economics, tax courses attended/ tax adviser;
  • 15 years overall working experience and at least 10 years of practical experience in fiscal area, and at least 3 years of experience in accounting
  • Intermediate project management skills;
  • Special expertise in the area of indirect taxes especially VAT;
  • Advanced knowledge of Romanian & European VAT legislation;
  • Pronounced affinity for numbers; highly analytical approach towards the solution of tax projects;
  • Sound SAP knowledge;
  • Tenacious and determined in the execution of tasks;
  • Excellent command of English;
  • Commitment towards continuous further education (constant development of one´s expertise, . through self-study of academic publication, external seminars)

OMV Global Solutions aparține grupului OMV, unul dintre liderii pieței în ceea ce privește petrolul și gazul - sau pur și simplu una dintre cele mai importante companii de petrol și gaze din Europa Centrală și de Est, cu proiecte în mai mult de 15 țări din întreaga lume. Numele nostru reflectă lucrurile pentru care stăm. Nu vindem nici diesel, nici benzină, ci mai degrabă o mare varietate de servicii de înaltă calitate. Oferim soluții individuale adaptate exact nevoilor clienților noștri. Ca centru de servicii partajat integrat al grupului OMV, gama noastră de servicii este de la IT, servicii financiare, consultanță și management în resurse umane, administrare resurse umane, Centrul pentru sănătate în muncă, achiziții, până la servicii conexe facilității.

Cu vânzări ale grupului de 23 de miliarde de euro și o forță de muncă de aproximativ 20 000 de angajați, OMV are o bază solidă în România și Austria și un portofoliu internațional echilibrat, cu Marea Nordului, Orientul Mijlociu și Africa și Rusia. De asemenea, OMV operează trei rafinării cu o capacitate anuală de procesare de 24,9 milioane de tone și mai mult de 2 100 de stații de distribuție în 10 țări și gestionează instalațiile de depozitare a gazelor în Austria și Germania.

Aptitudinile angajaților OMV sunt punctele noastre forte. Competența lor specifică și experiența noastră de lungă durată oferă avantajul nostru decisiv pentru concurență. Creșterea noastră durabilă și profitabilă se datorează în special angajaților noștri, precum și clienților și acționarilor. Scopul OMV este să oferim servicii de cea mai bună calitate posibilă și, prin urmare, căutăm oameni care se mândresc cu îndeplinirea acestor sarcini provocatoare și se străduiesc activ pentru creșteri continue de calitate. Pentru a oferi cea mai bună calitate, folosim cea mai recentă tehnologie și oferim un model atractiv de beneficii și de carieră într-un mediu de lucru interesant și multicultural.

Vino să faci parte din echipa OMV!

Publicat 24 iun. 2021 Reactualizat 22 iul. 2021 Expiră 24 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos