Senior Customer Service Representative

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu 4500 - 6500 RON
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Demonstrated minimum 3-4 years of relevant experience in customer service department of leasing organization (captive business model would be an advantage),
  • Understanding of leasing contract origination and administration process,
  • Proven experience in project management from leasing area,
  • Bachelor or master degree in economics, finance, accounting or similar,
  • Good command of Excel and Word,
  • Fluent Romanian language skills both spoken & written,
  • Knowledge of the Charisma ERP operating system,
  • Advanced English knowledge both spoken & written,
  • Exceptional customer focus orientation and multi-tasking abilities,
  • Self driven and ambitious attitude toward responsibilities,
  • Flexible, energetic and with a start-up mindset,
  • Ability to learn fast and work in fast paced environment,
  • Strong interpersonal and communication skills, team spirit.

Descrierea jobului

  • Contract origination (prepare new contracts based on Credit approval and deliver them to customer)
  • Contract booking and Contract activation
  • Assist customers in all requests related to active contracts (payments, schedules, insurance, etc.)
  • Explaining documentation, quoting and all products to dealers and customers
  • Communication with bank to establish pledge on financed machines
  • Issuing invoices for lease / loan contracts
  • Cooperation with external insurance broker; Coordinating of insurance claims handling process
  • Ensuring smooth circulation of documents between dealer, customers, and CAT Financial
  • Contract modifications (rescheduling + assignments + early buyouts)
  • Preparing portfolio related reports (Sales variance; insurance etc.)
  • Coordinating customer service projects for Romania entityActing as key point of contact for other departments supervisors.

We offer:
  • Attractive compensation,
  • Quarterly incentive compensation depending on individual performance & company results,
  • Chance to work for the finance company of the world's largest construction equipment manufacturer,
  • Work in international experienced team,
  • Flexible working hours & hybrid work schedule,
  • Travel indemnity & meal vouchers,
  • Extra vacation days according to your tenure.

Caterpillar Financial Services este divizia financiară a Caterpillar Inc. – cel mai mare producător din lume de echipamente miniere şi de construcţii, de stivuitoare, respectiv de motoare şi turbine industriale. cu sediul principal în Nashville, Statele Unite.

Iniţial, scopul acestei firme, fondata în 1981 în Peoria, Illinois, era de a finanţa cumpărarea de stivuitoare Caterpillar, insa evoultia economica a impins societatea chiar din primii ani, sa-si largeasaca domeniul de activitate la toate celelalte produse oferite de concern.

Actualmente, după mai bine de 30 de ani de funcţionare, CAT Financial serveşte clienţi din peste 45 de ţări din întreaga lume, angajaţii din birourile comerciale situate în cele două Americi, în Australia, Europa şi Asia oferind clienţilor produse financiare adaptate necesităţilor lor individuale.

Scopul activităţii CAT Financial este să ofere clienţilor din întreaga lume o gamă largă de servicii financiare pentru întreaga linie de producţie de maşini şi utilaje Caterpillar, respectiv pentru produse dotate cu componente ale firmei Caterpillar.

Caterpillar Financial Services Poland, o companie deţinută în întregime de Caterpillar Financial Services Corporation, ce oferă servicii financiare în România încă din 1999. Începând cu 1 Octombrie 2007 în România ia fiinţă Caterpillar Financial Services Poland Sp. z o.o.-Sucursala România IFN.

Publicat 27 oct. 2021 Reactualizat 19 nov. 2021 Expiră 26 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos