Publicat 03 Aug 2019 | Reactualizat 31 Aug 2019 | Expiră 03 Sep 2019

Senior C++ Software Developer for POS payment solution

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Requirements:

- at least four years of C++ software development experience;

- solid knowledge of STL, OOP concepts, design patterns;

- interest for understanding business logic;

- excellent oral and written communication skills;

- English language proficiency;

- desire to learn, we will be working with some modern protocols which are just beginning to be used in the industry;

- team player.

Would be a plus:

- electronic payment industry knowledge (e.g. card transactions, ISO 8583 and nexo standards);

- embedded development experience;

- Boost knowledge;

- experience with unit testing frameworks;

- interest in Agile programming practices;

- IP networking know-how.

Descrierea jobului

​As part of an international team, you would be developing a new POS (Point of Sale) payment solution which will employ the latest protocols in the industry.

This would involve working with:

- electronic payment industry standards and protocols;

- embedded technologies (POS devices);

- cryptography;

- Agile methodologies (SCRUM, XP, Lean Software Development);

- various communication, knowledge sharing, issue tracking and test tools;

- static code analysis tools;

- unit testing frameworks;

- continuous integration and delivery systems.

Job responsibilities:

- developing new product features (including writing unit tests);

- analyzing and fixing bugs;

- handling code reviews and mentoring junior colleagues.

Become part of our success story. Become part of a highly qualified team, united by a vision: to make payment happen. Have we awakened your interest? If so please send us your application.

Înfiinţată în anul 2001, Provus activează pe piaţa financiară din România în domeniul procesării tranzacţiilor cu carduri, al personalizării cardurilor, precum şi al serviciilor legate de sectorul de retail, fiind cel mai mare centru de procesare din România, unul dintre cele mai mari centre de procesare din Europa de Est, precum si unul dintre cele mai mari centre de personalizare din România.

Începând din data de 22 iunie 2017 Provus și-a schimbat denumirea și a devenit WIRECARD ROMANIA, membră a Wirecard AG , unul dintre cei mai mari jucători la nivel global pe piața de plăți electronice .

Wirecard AG oferă servicii financiare globale și tehnologii de ultimă oră aferente. Soluțiile companiei acoperă procesarea plăților pentru zona de retail, pentru toate canalele de vânzări, fie online, mobil sau prin POS.

Expirat
Senior C++ Software Developer for POS payment solution  -  WIRECARD ROMANIA S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles