Publicat 08 Mar 2019 | Expiră 08 Apr 2019

Senior buyer - Dragasani (Specialist achizitii)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- experienta minim 3 ani in domeniu tehnic (analiza oferte in functie de specificatii tehnice, negociere contracte de materie prima, liste de preturi, contracte cadru, comenzi SAP)
- cunostinte avansate de engleza
- absolvent de studii tehnice
- disponibil pentru naveta sau relocare la Dragasani

SAP and MRP knowledge
Excellent computer skills
Any purchasing training and/ or certification is a plus
Interpersonal Skills
Highest degree of professionalism and confidentiality when appropriate
Always willing to assist, hard working
Able to give balanced feedback
Take initiative and ownership
Able to adapt to change and authentic team player
Investigative and problem solving skills
Assertive
Results oriented

Descrierea jobului

- Make tactical buying execution with respect to the placement and management of all purchases within assigned MRP portfolio to meet scheduled demand. This process encompasses order placement, rescheduling, and cancellation of items.
- Purchase in accordance with the company rules, unit price, quality and delivery.
- Communicate supply information throughout the business (Reports)
- Manage inventory by executing MRP recommendation
- Support and assist Supplier Quality and Sourcing efforts
- Support departmental, company and corporate policies and goals
- Pursue continuous process improvements
- Comply with contracts with regard to buying from correct suppliers at correct prices

MW este lider pe piața de roți din oțel pentru toate tipurile de vehicule. Fiecare model este proiectat, testat și fabricat cu garanția unor standarde de siguranță de vârf pentru personalul producătorului și pentru utilizatorii de vehicule. Cele 9 fabrici de producție din Europa, Turcia, Africa de Sud, Mexic și Asia au o capacitate anuală de producție de aproximativ 20 milioane de bucăți.

Toate diviziile grupului sunt certificate DEKRA in ISO 9001, IATF 16949, ISO 14001 SI ISO 18001.

Expirat
Senior buyer - Dragasani (Specialist achizitii)  -  MW Romania SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles