Publicat 03 Iul 2008 | Reactualizat 01 Aug 2008 | Expiră 03 Aug 2008

Senior Accountant

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- University graduate (economics);
- CECCAR certification would be an advantage;
- At least 3 years previous experience in a similar position;
- Solid knowledge of accounting closing procedures, local accounting requirements, financial statements and fiscal legislation;
- Computer skills (MS Excel, accounting software);
- Fluent in English;
- Problem-solver, organized, interpersonal skills.

Descrierea jobului

- Ensure timely, accurate and complete accounting records verification and processing of accounting entries;
- Supervise the tax calculation and elaboration of fiscal declarations for the company;
- Ensure the compliance with all statutory, financial and corporate requirements;
- Prepare monthly financial reports on request;
- Maintain a good relationship with the other departments and offering the needed support;
- Prepare half and year-end balance sheet;
- Prepare monthly statements for the Romanian Authorities;
- Drawing-up reports to management for balance sheet, cash flow, profit & loss;
- Verify the correct application of the local civil law and fiscal regulatory requirements.

PIRAEUS INSURANCE REINSURANCE BROKER ROMANIA S.R.L este o societate specializata in activitatile de intermediere si brokeraj in asigurari si reasigurari care face parte din grupul financiar PIRAEUS BANK ROMANIA, reprezentand din punct de vedere asigurativ interesele intregului grup.
Pentru solutionarea solicitarilor, Piraeus Broker prezinta cele mai bune oferte din punct de vedere financiar precum si din punct de vedere al calitatii conditiilor oferite de Asiguratori.

Expirat
Senior Accountant  -  Piraeus Insurance Reinsurance Broker SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles