Publicat 20 Apr 2021 | Reactualizat 07 Mai 2021 | Expiră 20 Mai 2021

Sef Formatie Bucuresti

1 post

Candidatul ideal

La Distrigaz Sud Rețele, dorim să venim în întâmpinarea nevoilor clienților noștri și să îi ajutăm să își atingă obiectivele, într-un mod eficient. Căutăm oameni talentați, care să pună clienții în centrul a tot ceea ce fac. Alătură-te echipei noastre de oameni profesioniști și creativi, unde te vei simți apreciat și inspirat pentru a-ți dezvolta abilitățile și experiența.

În prezent, căutăm o persoană responsabilă, organizată, atentă la detalii, cu foarte bune abilități de comunicare și cu dorință de dezvoltare profesională, pentru a se alătura Direcției Regionale București, în calitate de Șef formație, locația București.

Dacă ești interesat să faci următorul pas în carieră, alături de o echipă competitivă și profesionistă, vino în Distrigaz Sud Rețele. Ne poți ajuta să construim un viitor mai bun. Totul începe cu un talent remarcabil. Totul începe cu tine.

Descrierea jobului

Ce vei face:

  • Vei asigura realizarea activităților specifice de Exploatare Rețea: Mentenanță Preventivă (detectare pierderi gaze, localizare defecte, revizia anuală a elementelor sistemului de distribuție gaze naturale – conducte, branșamente, vane, stații reglare, posturi reglare), Mentenanță Corectivă (intervenții de urgența, depanaj, identificarea și remedierea defectelor elementelor sistemului de distribuție gaze naturale, lucrări de terasamente, punere in funcțiune a rețelelor/posturilor de reglare noi sau inlocuite și respectiv scoaterea din funcțiune a rețelelor/posturilor de reglare ce urmeaza a fi dezafectate, modernizări posturi reglare), Tehnic clientelă (punerea în funcțiune a instalațiilor de utilizare gaze naturale (iugn) noi sau existente, inclusiv montarea, înlocuirea demontarea și montarea mijloacelor de măsurare, citirea mijloacelor de măsurare/corectoarelor și punerea la dispoziție a datelor de consum, tratarea solicitărilor de servicii la cererea consumatorilor, furnizorilor, terților și clienților interni, modalitatea de reluare a furnizării după diferite evenimente pe instalațiile de utilizare gaze naturale, gestionarea datelor și fișelor privind verificările și reviziile realizate de prestatori; control evidență lucrări și alimentare cu gaz (puneri in funcțiune rețele noi sau înlocuiri și scoateri din funcțiune rețele ce urmează a fi dezafectate), gestiune solicitări clienți, pentru asigurarea exploatarii in siguranta a sistemului de distribuție gaze naturale);
  • Vei asigura realizarea în teren a activităților prevăzute în Ordinul de Serviciu + anexe, respectarea prevederilor autorizației de lucru în rețea (ALR), programului de lucru, permisului de lucru cu foc, autorizației de construcție/intervenție, planului de securitate șantier;
  • Vei asigura manevrabilitatea vanelor/Puncte de Intervenție Securitate (PIS) pentru ziua în care se realizează lucrările;
  • Vei iniția intervenția în vederea reparațiilor din sistemul de distribuție;
  • Vei furniza informațiile pentru eliberarea Avizelor de Amplasament;
  • Vei alerta Corespondentul Șef Exploatare (CSE) și șeful ierarhic în caz de disfuncționalități în rețea;
  • Vei furniza informații în vederea actualizării schemei de exploatare;
  • Vei verifica starea de funcționare a utilajelor și a aparatelor colective de siguranță sau protecție;
  • Te vei asigura de corectitudinea datelor din autorizația de lucru în rețea (ALR) când îndeplinești misiunea de Responsabil de Consemn;
  • Vei asigura coordonarea lucrărilor pe rețeaua de distribuție gaze naturale în cazul unui incident când ești desemnat Șef de Exploatare (SE) sau în cazul declanșării PLANULUI de Organizare a Intervenției Gaz – ORIGAZ;
  • Vei gestiona situațiile de urgență, conform Planului ORIGAZ, în aria de activitate;
  • Vei verifica compatibilitatea lucrărilor Mentenanță Corectivă, Mentenanță Preventivă ținand cont de particularitațile tehnice ale acestora;
  • Vei asigura identificarea corectă a lucrărilor, înregistrarea corectă a datelor în sistemele informatice utilizate;
  • Vei asigura urmărirea lucrărilor realizate de către terți în zona de siguranță a rețelei de distribuție, modalitățile de lucru și obligațiile pe care aceștia trebuie să le respecte atunci când se realizează astfel de lucrări;
  • Te vei asigura de descărcarea zilnică a datelor din dispozitivele mobile utilizate în activitatea de depistare pierderi gaze;
  • Vei transmite către Serviciul GIS și către Biroul Exploatare modificările survenite în rețeaua de distribuție gaze naturale;
  • Vei alege modul de semnalizare a zonelor de lucru și calitatea lucrărilor de aducere la starea inițială a suprafețelor de teren afectate de lucrările de săpătură, pentru activitățile de exploatare.
Experiență, calificări, cunoștințe și abilități:
  • Studii medii tehnice finalizate cu diploma de bacalaureat;
  • Experiență de minimum 1 an în domeniul distribuției de gaze naturale;
  • Cunoașterea legislației, normelor tehnice si ordinelor în vigoare, a procedurilor și instrucțiunilor de lucru specifice mentenanței întregului sistem de distribuție gaze naturale;
  • Autorizație ANRE grad EGD, EGIU;
  • Permis conducere categoria B;
  • Cunoașterea pachetului MS Office (Word, Excel) și SAP;
  • Bune competențe de comunicare verbală și scrisă;
  • Exigență și rigoare profesională;
  • Capacitatea de evaluare tehnică a riscurilor;
  • Capacitatea de analiză rapidă a informațiilor în mod complet și eficace pentru a avea o bază obiectivă în luarea deciziilor;
  • Responsabilitate pentru activitățile desfășurate și orientare spre rezultate;
  • Capacitate de planificare si organizare.
Constituie avantaj:
  • Studii superioare tehnice.
  • Autorizație ANRE grad PGD, PGIU.

Beneficii:
  • Asigurare medicală privată pentru tine și familie;
  • Acces la un program de dezvoltare personală și profesională;
  • Tichete de masă;
  • Concediu de odihnă extins, în funcție de vechimea în muncă;
  • Primă de vacanță.
Numai candidații selectați vor fi invitați la interviu.
În cazul în care optezi să ne transmiți datele tale cu scopul de a candida pentru poziția mentionată în prezentul anunț, te rugăm să iei cunoștință despre prevederile Notei de informare cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal ale candidaților: https://www.engie.ro/corporate/wp-content/uploads/2018/09/ER_Nota-de-informare-Candidati.pdf

Descrierea companiei

Despre DISTRIGAZ SUD REȚELE
Distrigaz Sud Rețele este lider în distribuția de gaze naturale în România, cu o expertiză de peste 45 de ani în acest domeniu, având 1.9 milioane de clienți, circa 20.000 km rețea și 2.600 de angajați. Distrigaz Sud Rețele deține licență de operare pentru distribuția de gaze naturale în 851 de localități, pe raza a 20 județe din sudul și centrul României: Argeş, Brăila, Braşov, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Ilfov, Olt, Prahova, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Teleorman și Municipiul București. Distrigaz Sud Rețele este filială a ENGIE Romania.

Sef Formatie Bucuresti  -  Distrigaz Sud Retele

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles