Publicat 14 Aug 2019 | Expiră 13 Sep 2019

Sef Departament Logistica

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 5 ani experiență în Administrativ / Logistica, Transport / Distributie

Candidatul ideal

Rom Paper cauta un profesionist cu experienta in coordonarea depozitului si managementul activitatilor de logistica. Avem nevoie de un membru de echipa cu profesionalism, dedicatie si determinare sa duca activitatile de logistica si depozit la un alt nivel in paralel cu strategia de dezvoltarea si modernizarea ale firmei.

Warehouse & Logistics Manager va face parte integrantă din echipa de operații Rom Paper, în colaborare cu managementul superior, în evaluarea, proiectarea și implementarea proceselor eficiente legate de depozitarea produselor, asamblare, controlul calității și distribuție. De asemenea, Warehouse & Logistics Manager va fi responsabil de administrarea echipei de logistica, depozit si facturare și de coordonarea importurilor și distribuției.

Descrierea jobului

Cerintele Pozitiei

  • Organizarea si managementul de depozit;
  • Organizarea si managementul stocurilor;
  • Verificarea proceselor curente de gestionare a stocurilor (marimea stocurilor, urmărirea circulației stocurilor etc.) și executarea în mod continuu de îmbunătățiri ale procesului;
  • Maximizarea spațiului pentru eficiență și economii de costuri (reducerea necesarului de stocare în afara locului);
  • Evaluarea nevoilor de spațiu in mod permanent, transmiterea semnalelor de alarma cand este cazul catre alte departamente: productie, achizitii etc.
  • Reevaluarea proceselor de depozitare și de calitate pentru a obține eficiență maximă pentru un numar mare de SKU-uri;
  • Evaluarea și minimizarea prin proiectare și implementare a proceselor de gestionare a stocurilor în depozite;
  • Rationalizează si eficientizeaza procesul de comandă versus livrare;
  • Dezvoltarea strategiei de livrare la ultimul kilometru cu maxim service level;
  • Coordonarea colaboratorilor de transport. Organizarea si eficientizarea timpului de livrari. Optimizarea costurilor de transport.
  • Documentarea tuturor politicilor de sănătate și siguranță și gestionarea stocurilor implementate
  • Planificarea livrărilor la nivel național la diverse puncte de vânzare (platforme si distribuitori locali/national) si executarea lor împreună cu echipa si colaboratori de transport
  • Examinarea proceselor de livrare, îmbunătățirea lor in mod continuu.
  • Gestionarea echipelor din depozit si logistică de aproximativ 15 de angajați
  • Evaluarea/sugerarea și implementarea schimbărilor condițiilor de muncă și utilizarea echipamentelor pentru a crește siguranța și eficiența departamentului sau a echipajului de lucru
  • Proiectarea și desfășurarea de instrucțiuni ale echipei de operațiuni pentru a se concentra pe echipă completă pe gestionarea stocurilor, minimizarea nelivratelor, sănătății și siguranței etc.
  • Crearea unei culturi a muncii în echipă cu accent pe calitate, onestitate și integritate și răspunderea echipei la aceste standarde
  • Colaborarea si comunicarea eficienta cu alți șefi de departament pentru asigurarea că toate obiectivele sunt îndeplinite, în special echipa de productie și echipa comercială
  • Comunicarea pro-departamentală a provocărilor pe măsură ce apar și dezvoltarea proactivă a soluțiilor la aceste provocări;
  • Efectuarea de alte sarcini, după cum îi este încredințat de directorul general

Aptitudini și experiență obligatorii:

  • Absolvent de facultate
  • Minim 5+ ani de experiență în managementul depozitului și logisticii la nivel de Supervizor sau mai mare
  • Experienta in folosirea sistemelor WMS
  • Experienta cu sistemele de calitate ale managementului, ISO etc.
  • Experiență în gestionarea echipelor mari
  • Abilitati puternice de rezolvare a problemelor și capacitate de gândire critică
  • Abilitati de a dezvolta soluții eficente si rapide și antrenamentul de a funcționa independent, fără supraveghere - trebuie să fie proactiv!
  • Atenție foarte puternică la detalii și capacitatea de analiză a datelor
  • Abilități puternice Excel, disponibilitate de a învăța sisteme ERP
  • Atestare de „coordonator transport” prezinta un avantaj.

Beneficii:

  • Pachet salarial atractiv
  • Masina de serviciu, telefon mobil, abonament de sanatate la o clinica privata, tichete de masa
  • Locul de munca este Brasov si Cristian

Rom Paper a fost infiinţata in anul 2002 si are ca obiect principal de activitate productia si comercializarea de servetele de masa, prosoape pliate, hartie igienica, role profesionale, prosoape cosmetice si servetele la cutie.
In vara anului 2016, pachetul majoritar de actionariat a fost preluat de Vrancart SA iar la sfarsitul anului 2017 Vrancart SA a devenit 100% actionar al firmei Rom Paper comparand restul actiuniilor.
In momentul actual firma are un numar de cca 150 de angajati si acopera o gama completa, atat de produse clasice, cat si produse de calitate superioara, fiind unul dintre cele mai mari importante firme in domeniul transformarea hartiei tissue in Romania.
Compania detine doua locatii in Judetul Brasov. Prima locatie din Cristian include doua hale de productie si depozitare cu o suprafata totala de 5.500 mp construite pe un teren de aproximativ 18.000 mp si furnizeaza un spatiu de munca modern si profesional pentru angajati. A doua locatie, achizionata curand, la sfarsitul anului 2018 in orasul Brasov, include o cladire moderna cu o suprafata totala de 4.200 mp construita pe un teren de aproximativ 24.000 mp. Aceasta ofera companiei posibilitatea de a se dezvolta in viitor, in paralel cu proiectele existente, atat cu capacitati de productie cat si cu fluxuri si tehnologii mult mai moderne.
Suntem in permanenta preocupati de asigurarea unui nivel calitativ ridicat al produselor, de dezvoltarea activitatii, cat si de achizitionarea de utilaje performante. Investitia in utilaje noi, moderne si performante a fost realizata atat cu fonduri proprii cat si cu fonduri europene. Astfel, in prezent firma detine un numar mare de utilaje moderne ce au un nivel tehnologic ridicat, care permit realizarea unei game variate de produse si de calitate superioara.

Sef Departament Logistica  -  ROM PAPER SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles