Publicat 25 Oct 2018 | Reactualizat 14 Nov 2018 | Expiră 24 Nov 2018

SALES ANALYST

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 2 ani experiență în Transport / Distributie, Vanzari

Candidatul ideal

Prezentarea rolurilor:
Judecata si luarea deciziilor - ar trebui să iei în considerare costurile estimative si beneficiile potentialelor actiuni, pentru a o alege pe cea mai eficienta;
Gandire analitica – sa folosesti un rationament logic pentru a identifica punctele forte si punctele slabe ale solutiilor alternative, concluzii ale problemelor;
Sa iti stabilesti prioritatile, sa ai excelente abilitati practice, de reactie rapida si rezolvare a problemelor;
Sa ai excelente abilitati de organizare si planificare a activitatilor;
Sa ai excelente abiltiati de urmarire a unui proiect/activitate pana la finalizarea sa;
Sa ai foarte bune abilitati de comunicare – scrisa si vorbita;
Sa ai o maniera structurata de prezentare si abordare;
Sa ai excelente abilitati tehnice : Excel, Total Soft, MsOffice – Word, PowerPoint

Descrierea jobului

Rolul implică:
· Sa trimiti informari si prezentari de produse catre distribuitori;
· Sa faci estimari de vanzari pentru produsele neinchise necesare intocmirii rapoartelor de catre departamentul de control financiar;
· Sa faci prezentari pentru fiecare produs necesar departamenului de comenzi in vederea stabilirii viitoarelor tiraje si pentru sedintele de produs al grupului Ringier;
· Vei intocmi rapoartele de vanzari necesare in sedintele de produs, rapoarte ce stau la baza completarii prezentarilor in sedintele de produs;
· Vei urmari tirajul si vei face estimari de vanzarii pentru publicatiile concurente;
· Intocmesti lunar sau la cerere raportul cu rulaje de vanzari aferent clientilor grupului Ringier, raport ce stabileste transele de plata pentru distribuitori;
· Vei centraliza si trimite catre fiecare transportator cantitatile livrate pentru intervalul de facturare (23 luna anterioara - 24 luna curenta), mentinerea legaturii cu transportatorii in cazul in care sunt diferente;
· Vei intocmi rapoarte lunare referitoare la cheltuielile de transport necesare departamentului Contabilitate;
· Vei intocmi invoice-uri pentru facturile de transport si anexele acestora (print + excel) pentru departamentul Contabilitate;
· Vei tine legatura cu clientii pentru solutionarea reclamatiilor;
· Receptionezi si intocmesti documentatia pentru inregistrarea facturilor in contabiltate (facturi furnizori externi);
· Inscrii si verifici toate facturile aferente serviciilor prestate de terti si trimiti catre departamentul Contabilitate situatiile.
· Gestionezi facturile, incasarile, platile, punctajele si buna relationare cu furnizorii externi;
· Intocmesti invoice-uri pentru facturile furnizorilor externi;
· Vei intocmi situatii de plata pentru furnizorii externi si le vei transmite catre departamentul Contabilitate in vederea efectuarii platilor;
· Vei realiza rapoarte de vanzari la cerere catre managerii de zona/marketing/publicitate;

Ringier is based on an impressive history going back almost 180 years and which has been shaped by renewal, innovation and courage. From its early days as a printing company, Ringier has developed into a media and entertainment company while preserving its original values. The company was founded in Zofingen, Switzerland, in 1833. Today some 6,500 employees in 14 countries work for Ringier, of which 3,500 are based in Switzerland. Ringier is carrying print, broadcast, radio, online, mobile media brands, apps, job platforms, e-commerce platforms, horizontal classifieds businesses, and is a successful player in the printing, entertainment and internet business. Ringier is a Swiss family-company with headquarters in Zurich.

SALES ANALYST  -  RINGIER ROMANIA