Risk Manager

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • sa aibă însuşiri de personalitate: seriozitate/responsabilitate, loialitate, hotărâre, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitiva;
  • sa aibă calităţi psihice necesare (spirit de observaţie, răbdare, viteza de reacţie, capacitate de gandire analitica, capacitate de comunicare, etc.);
  • sa aibă pregatire profesionala în domeniu;
  • certificari privind calificarea in domeniul riscului bancar;
  • experienta similara constituie avantaj.

Descrierea jobului

  • adaptarea obiectivelor specifice ale departamentului de risc al companiei la cele stabilite prin Planul de Afaceri; ·
  • organizarea departamentelui de risc in functie de necesitatile organizatiei si de activitatile planificate; · reprezentarea intereselor organizatiei atat in timpul programului de lucru cat si in afara lui;
  • dezvolta si actualizeaza politici si proceduri adecvate pentru identificarea, evaluarea, masurarea, controlul si gestionarea riscurilor;
  • intocmeste raportarile privind managementul riscului;
  • propune spre aprobare limite corespunzatoare privind expunerea la riscuri;
  • stabileste metodologii si modele adecvate pentru analiza, evaluarea riscurilor si limitarea expunerilor la riscuri; · monitorizeaza periodic incadrarea in sistemul de limite de risc;
  • stabileste sisteme de raportare privind aspecte legate de riscuri astfel incât sa permita informarea asupra problemelor si evoluţiilor semnificative care ar putea influenţa profilul de risc ;
  • administreaza riscurile, colecteaza si evalueaza datele privind riscurile din punct de vedere cantitativ si calitativ, prin adoptarea unor metodologii/instrumente adecvate de masurare/administrare a expunerilor la riscuri;
  • analizeaza riscurile aferente unor decizii de investire/dezinvestire;
  • elaborareaza și actualizeaza scenariile privind testele de stres si propune masuri corective acolo unde este cazul;
  • intocmeste, actualizeaza si supune spre aprobarea Comitetului de risc politicile, procedurile si metodologiile de management de risc;
  • participa la stabilirea limitelor de expunere la diferitele categorii de riscuri, asigura comunicarea acestora si monitorizarea personalului implicat in punerea in aplicare a procedurilor aferente;
  • dezvolta si mentine un sistem de raportare a expunerilor la risc si a altor aspecte legate de riscuri de la nivelul compartimentelor catre nivelele de conducerere ierarhice;
  • furnizeaza datele relevante privind managementul riscurilor si propune masuri adecvate de gestionare a riscului.
  • menţine contact permanent cu personalul din cadrul Companiei pentru a urmări şi supraveghea activităţile legate de prevenirea spalarii banilor, a finantarii actelor de terorism;
  • mentine o relatie de colaborare stransa cu autoritatile de reglementare si control pentru a: obţine informaţii pertinente referitoare la metodologia de lucru pentru facilitarea recunoaşterii activităţilor de spălare a banilor; cunoaşte modalităţile şi mijloacele de prevenire a unor erori în activitatea curenta de identificare a actiunilor de spălare a banilor; furniza informatii asupra tranzactiilor in care sunt implicate persoane fizice sau companii;
  • inaintează propuneri către Conducere pentru îmbunătăţirea activităţii de prevenire a spălarii banilor si a finantarii actelor de terorism şi pentru un mai bun control al tranzacţiilor suspecte din punct de vedere al spalarii banilor / finantarii terorismului.

Mobilo Credit este o institutie financiara non-bancara, romaneasca, ce apartine de Mobilo Finance IFN S.A. Compania a fost lansata pe piata creditarii in anul 2015.si se caracterizeaza ca o companie tanara, dezvoltata de catre o echipa cu expertiza solida in industria serviciilor financiare non-bancare.

Misiunea Mobilo Credit este de a oferi clientilor microfinantari expres de fiecare data cand acestia au nevoie, folosind telefonul mobil. Prin Creditul Rapid Mobilo, compania a introdus pe piata creditelor rapide non-bancare, prima aplicatie mobila pentru credite expres din Romania care iti permite sa finalizezi o cerere de credit doar prin cateva click-uri si minimum de documente si de date personale, direct de pe telefonul mobil.

Mobilo Credit pune accentul pe creditarea prin intermediul aplicatiilor mobile, dar si online, direct pe site, facilitand astfel accesarea unui credit mult mai rapid, direct din confortul casei, de la birou sau din orice alt colt, diferentiandu-se astfel de celelalte institutii non-bancare.

Cu o echipa formata din oameni cu daruire pentru domeniul financiar non-bancar, Mobilo Credit isi modifica obiectivele in functie de prioritatile si nevoile clientilor sai, insa isi pastreaza valorile. Din respect pentru clienti, Mobilo Credit ramane aceeasi companie ghidata pe corectitudine, simplitate, imlicare si creativitate si opereaza conform legislatiei in vigoare, fiind inregistrata in Registrul General al Bancii Nationale a Romaniei.

Te asteptam si pe tine sa faci parte din echipa Mobilo Credit!

Publicat 3 iun. 2022 Reactualizat 1 iul. 2022 Expiră 3 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos