RGM (Revenue Growth Management) Business Analyst

SC ARCTIC SA 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

- knowledge and experience in marketing, sales, business analysis, data analysis, reporting;
- able to plan and prioritize workloads in order to meet deadlines is fundamental;
- confident, ambitious, a self-starter, with the ability to operate in a dynamic environment;
- highly organized, analytical, task focused;
- uses creative thought process;
- coordinates & consolidates various department communications and information to stream into one direction to reach business results;
- advanced writing and communication skills, and be able to interact and persuade individuals levels senior to him or her, as well as actively participate in meetings and group discussions with individuals from various parts of the organization (e.g., Marketing, Sales, Finance)
- very good command of English;
- advanced MS Office user (Word, Excel, PowerPoint).

Descrierea jobului

- support RGM team by analyzing big data in order to decide on analytical pricing, promotion and ranging decisions in coordination with sales, product management, finance and marketing departments;
- support product management and sales team in customer / channel planning cycle (in terms of pricing/range review, promo calendar, trade term management, distribution and assortment);
- provide analytical support to Sales on promotion decisions, assisting Sales teams in creation of effective and efficient promotional plans, pricing moves, preserving value generated and optimizing overall investment return;
- upgrade pricing competencies through defining and deploying consistent promotions decision processes;
- contribute to the (price related) promotion strategy and ensure value impact is achieved;
- support consolidation and sharing of best promo pricing practices (e.g., generation of promotional guidelines);
- monitor and evaluate pricing, promotional tactics and strategy on an ongoing basis;
- track the price, volume, profit evolution at SKU level for all accounts/channels for all categories to ensure commercial actions impact is captured;
- consolidate and create summary reports on promotions performance across customers, brands, and products and develop lessons learned (e.g., promotional intensity of products and brands, trade rates by account, event level ROI analysis);
- conduct regular bottom up event level analysis to identify tactical promotional effectiveness and track performance variance from expected;
- facilitate inter department communication (e.g., tailoring promotion plans, educating sales force, etc.) where applicable;
- design and revise the RGM related processes, monitor compliance at point of sale and trigger reaction when not complied.

Arctic este liderul pieței de electrocasnice din România și proprietarul celei mai mari fabrici de electrocasnice din Europa Continentală, cu fabrica din Găești care a produs până în prezent peste 31 de milioane de frigidere.

De asemenea, Arctic este una dintre cele mai importante companii din România, cu peste 3.600 de angajați, inclusiv subcontractanți, și o cifră de afaceri de 2,2 miliarde de lei în 2017. În prezent, 87% din totalul producției Arctic este exportată în peste 80 de țări.
În 2017, Arctic a început lucrările de construcție a unei noi fabrici de mașini de spălat, în Ulmi, Dâmbovița. Noul proiect este o investiție Greenfield și va fi prima unitate de producție din grupul Arçelik construită conform conceptului digital Industry 4.0.
Pe piața locală, Arctic și-a consolidat poziția de lider în 2016 și 2017, atât pentru mărcile Arctic, cât și pentru Beko, oferind produse și servicii adaptate nevoilor și stilului de viață al consumatorilor săi. Arctic este unul dintre cele mai puternice mărci românești, fiind clasat pe locul al treilea în ediția din 2017 a studiului Top 100 Cele mai puternice mărci românești, realizat de revista BIZ.

Va informam ca Arctic va colecta informații personale despre dumneavoastră pe care le va folosi in contextul unui proces de recrutare, cu respectarea legilor aplicabile. În cazul în care doriți să aflați mai multe despre modul in care va prelucram datele, puteți consulta „Nota de informare destinata candidatilor”, accesand: https://www.arctic.ro/informare-candidati/

Publicat 6 Iun. 2022 Reactualizat 4 Iul. 2022 Expiră 6 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.