Publicat 22 Mai 2019 | Expiră 22 Iun 2019

RESPONSABIL SSM

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Studii superioare in domeniul tehnic
- Atestat de specialitate pe zona SSM, Mediu, PSI si RSVTI
- Postuniversitar "Evaluator de Risc"
- Experienta in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca, a Mediului, a Prevenirii si Stingerii Incendiilor si RSVTI de minim 5 ani
- Cunoasterea reglementarilor legislative
- Cunoscator al programelor MS Office
- Limba Engleza - nivel mediu

Descrierea jobului

- Intocmeste toate documentele legale in vederea desfasurarii unei activitati normale in domeniul protectiei muncii,situatiilor de urgenta, protectia mediului reprezentand interesele societatii pe aceasta linie
- Asigura insusirea si respectarea de catre salariatii societatii a instructiunilor de protectie a muncii , situatiilor de urgenta,
protectia mediului si masurile de aplicare a acestora.
- Elaboreaza instructiuni proprii pe linie de securitate si sanatate in munca, pe meserii , menite sa asigure instruirea
corespunzatoare a tuturor salariatilor societatii, asigurand utilizarea corecta a echipamentelor tehnice , si a celorlalte mijloace de productie.
- Aduce la cunostiinta conducerii in cel mai scurt timp posibil evenimentele / accidentele de munca suferite de personalul
societatii. Participa la cercetarea tuturor evenimentelor sau accidentelor de munca care au loc in societate.
- Asigura salariatilor echipamentul individual de protectie corespunzator scopului pentru care a fost acordat.
- Asigura supravegherea medicala si de prim ajutor a angajatilor impreuna cu Medicul de medicina muncii.
- Asigura organizarea activitatilor de prevenire si protectie in concordanta cu Legea nr. 319/2006 si HG 1425 /2006. - - - - - Raspunde de prelucrarea periodica a legislatiei in vigoare si aduce la cunostinta salariatilor modificarile legislative aparute in domeniu.
- Asigura impreuna cu Comitetul de Securitate si Sanatate in Munca informarea, consultarea si participarea lucratorilor privind activitatile din unitate si problemelor privind securitatea si sanatatea in munca.
- Efectueaza controale in cadrul sectoarelor de munca si aduce la cunostiinta conducatorului locului de munca deficientele
semnalate precum si modul de rezolvare a acestora ;
- Face instructajul SSM, ISU, protectia mediului personalului care se angajează (instructaj introductiv general)
- Raspunde de managementul/gestiunea deseurilor
- Elaboreaza si transmite rapoartele lunare/anuale autoritatilor competente (Agentia de Mediu, Garda de mediu, Administratia Fondului de Mediu)
- Răspunde de întocmirea planului de evacuare in caz de incendiu si urmăreste echiparea pichetelor de incendiu ;
- Verifica respectarea normelor si indeplinirea acestora la termen si elaboreaza masuri de aparare impotriva incendiilor
- Verifica respectarea normelor de prevenire si stingere a incendiilor pe timpul realizarii investitiilor si a reparatiilor si actioneaza pentru executarea la termen a tuturor lucrarilor si masurilor de protectie impotriva incendiilor pervazute in documentatiile tehnice.
- urmareste aprovizionarea la timp de catre furnizor a tuturor mijloacelor de protectie impotriva incendiilor aferente noilor investitii.

Faist Romania este specializată în dezvoltarea și fabricarea servomotoarelor, supapelor, componentelor și ansamblurilor pentru turbocompresoare, dispozitive de control al emisiilor, precum și componente și ansambluri de înaltă calitate brevetate sau licențiate pentru piețele auto și industriale.

Expirat
RESPONSABIL SSM  -  SC FAIST ROMANIA SRL - Topoloveni