Responsabil SSM si SU

SC Malina Lux SRL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

  • Curs în domeniul securității si sănătății în muncă (certificat absolvire curs Inspector/Specialist SSM - 80 de ore conform Legii 319)
  • Absolvirea cursului de cadru tehnic cu atribuții în domeniul prevenirii și stingerii incendiilor;
  • Experienţă practica in domeniu: minim 2 ani
  • Experienta de lucru in industria alimentara constituie avantaj;
  • Cunoştinţe legislative: legislaţia şi standardele de specialitate în domeniul de activitate coordonat;
  • Cunostinte medii MS Office (Word, Excel);
  • Abilitati foarte bune de comunicare.
  • Persoana organizata, responsabila, orientata catre rezultate;
  • Integritate, simt al responsabilitatii de nivel ridicat;
  • Comportament etic, onestitate, discretie;
  • Atitudine asertiva dar ferma.

Descrierea jobului

  • Organizeaza, coordoneaza si monitorizeaza intreaga activitate SSM si SU a companiei;
  • Asigura instructajul SSM tuturor angajatilor companiei;
  • Concepe si comunica instructiuni SSM specifice utilajelor din fabrica;
  • Elaboreaza instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand cont de particularitatile tuturor locurilor de munca/zonelor de activitate;
  • Intocmeste planuri si realizeaza inspectii pe domeniul SSM;
  • Tine evidenta efectuarii controalelor medicale periodice;
  • Verifica cunoasterea si aplicarea de catre toti angajatii a masurilor prevazute in planul de prevenire si protectie, precum si cunoasterea si respectarea responsabilitatilor ce le revin in domeniul securitatii in munca, stabilite prin fisa postului;
  • Elaborează programul de instruire-testare;
  • Participă la efectuarea controalelor interne la locul de muncă;
  • Cerceteaza, inregistreaza si declara accidentele de munca constatate;
  • Intocmeste si actualizeaza periodic necesarul de acordare a echipamentelor individuale de protectie;
  • Verifica starea de functionare a sistemelor de alarmare, avertizare, semnalizare de urgenta, precum si a sistemelor de siguranta;
  • Identifica pericolele și participă la evaluarea riscurilor pentru locurile de muncă;
  • Face parte din Comitetul de Sanatate si Securitate in Munca (CSSM), convoaca intalnirea membrilor si informeza autoritatile competente cu privire la aceste actiuni;

Descrierea companiei

Malina

înseamnă:

Poftă de viață

Suntem optimiști și mereu însuflețiți de dorința de mai bine. Perseverăm pe zi ce trece. Ne place să ne bucurăm de fiecare clipă și să le oferim tuturor celor cu care lucrăm, colegi, parteneri, clienți, motive de a se bucura de viață și preparate din carne care să le aducă gust bun și energie.

Publicat 3 mai 2022 Expiră 2 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos