Responsabil SSM si PSI

EUROPROD SA - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Studii tehnice superioare;
- Experienta minim 1 an pe post similar celui afisat;
- Cursuri perfectionare - Inspector SSM si cadru tehnic PSI - 80 ore;
- Cursuri speciale de evaluator sau auditor, cursuri de evaluare a riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala (constituie avantaj);
- Foarte bune capacitati de organizare, planificare si negociere;
- Personalitate dinamică, comunicativă, analitică;
- Capacitatea de a lucra independent, fara supervizare sau indrumare dar si in echipa;
- Cunostinte operare PC ( Word, Excel ) nivel avansat;

Descrierea jobului

Defineste politicile SSM si PSI ale companiei;
- Realizeaza activitatile de prevenire si protectie, efectueaza informarile/instruirile in domeniu, cerceteaza evenimente care produc incapacitate temporara de munca, verifica respectarea prevederilor legale in domeniu;
- Intocmeste planul de actiune in caz de pericol grav si iminent, conform prevederilor art. 101-107 din HG 1425/2006 si se asigura ca toti angajatii sa fie instruiti pentru aplicarea lui, intocmeste evaluarea de risc si planul de prevenire si protectie cat si instructiunile proprii pentru fiecare loc de munca;
- Monitorizeaza zonele cu risc ridicat si specific, cat si locurile de munca care necesita examene medicale suplimentare;
- Verifica starea de functionare a sistemelor de alarmare, avertizare, semnalizare de urgenta, precum si a sistemelor de siguranta;
- Informeaza angajatorul, in scris, asupra deficientelor constatate in timpul controalelor efectuate la locul de munca si propune masuri de prevenire şi protectie;
- Identifica si gestioneaza echipamentele individuale de protectie necesare pentru posturile de lucru din companie;
- Colaboreaza cu serviciile externe de prevenire si protectie, medicul de medicina muncii si inspectorii de munca in vederea coordonarii masurilor de prevenire şi protectie;
- Intocmeste la termenele stabilite, informarile, rapoartele si situatiile cerute de conducerea unitatii in legatura cu desfasurarea activitatilor si respectarea masurilor specifice de prevenire si protectie;
- Participa la elaborarea si aplicarea conceptiei de aparare impotriva incendiilor, controleaza aplicarea normelor specifice, intocmeste si prezinta rapoarte specifice si elaboreaza documentatia aferenta.

EUROPROD S.A. (Companie din grupul Agricola) - fabrica de preparate din carne si vegetale
Publicat 13 mai 2022 Expiră 12 iun. 2022