Companie nouă? Primești un   Anunț Business cu actualizare săptămânală Gratuit (€229)
Gratis

Responsabil Protectia Mediului

VERNICOLOR SA
1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

• Studii superioare tehnice de specialitate in domeniul protectiei mediului
• Buna cunoastere a legislatiei specifice

Descrierea jobului

Responsabil pentru 2 amplasamente in care se afla 2 fabrici de productie, o fabrica in Oradea si o fabrica in ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂Santandrei. Procesele de productie sunt urmatoarele: Injectie mase plastice, Cromare chimica prin galvanizare pe plastic, Vopsire pe plastic si Asamblare

Având în vedere specificul fiecărei activități de pe amplasament și condițiile de funcționare reglementate prin autorizații, Responsabilul de Mediu va avea urmatoarele sarcini și responsabilități:

Managementul deșeurilor periculoase și nepericuloase :

Responsabil evidența gestiunii deșeurilor
Evidența transporturilor de deșeuri periculoase și nepericuloase
Caracterizarea deșeurilor și încadrarea conform legislației
Urmărirea trasabilității deșeurilor
Urmarirea actualizarii contractelor de eliminare/valorificare deșeuri
Raportarea datelor către agenția de mediu atât pe format scris cât și electronic on-line pentru toate tipurile de deșeuri, GD PRODDES, ambalaje, uleiuri, etc.
Notificări către ISU Crișana privind transporturile de deșeuri periculoase

Urmarire respectare Directiva SEVESO (HG:

Stabilirea necesității actualizării/revizuirii documentelor specifice
Raportările specifice către APM Bihor referitoare la îndeplinirea condițiilor impuse prin Autorizația Integrată de Mediu
Interfata cu autoritățile de control: Garda de Mediu, ISU Crișana, APM Bihor
Elaborarea și transmiterea Notificărilor privind modificările de pe amplasament și anunțarea accidentelor majore daca e cazul
Alte activități specifice managementului securității
Elaborarea de documente specifice privind informarea publicului referitoare la masurile de siguranță existente pe amplasament și modul de comportare în caz de accidente.

Substanțe și preparate chimice periculoase :

Evidențe și raportări privind situația substanțelor și preparatelor chimice periculoase
Obținerea și actualizarea fișelor cu date de Securitate
Verificarea respectarii condițiilor de depozitare a substanțelor și preparatelor chimice periculoase conform clasificarii acestora

Monitorizarea factorilor de mediu

Aer, Apă, Ape Subterane, Sol, Zgomot:
Efectuarea monitorizărilor cu laboratoare acreditate cu frecvența solicitată în autorizații
Transmiterea raportărilor pe format de hartie si electronic la termenele solicitate de autorități
Raportarea pe directive în bazele de date on-line
Raportul Anual de Mediu

Respectarea și actualizarea Autorizației de ape emisă de ABA Crișuri:

Efectuarea analizelor impuse prin monitorizări specifice la termenele impuse prin autorizație
Evidența rezultatelor obținute din monitorizare și raportarea acestora la autorități
Actualizarea/revizuirea/obținerea actelor de reglementare de la ABA Crișuri
Colaborarea cu autoritățile de inspecție
Adrese și notificări privind modificările de pe amplasament cand este cazul.

Respectarea contractului cu Compania de Apă:

Efectuarea monitorizărilor/evidența rezultatelor obținute din monitorizare
Actualizarea/revizuirea/obținerea actelor de reglementare
Adrese și notificări privind modificările de pe amplasament

Fondul de mediu:

Colectarea și transmiterea datelor necesare efectuării plăților la fondul pentru mediu
Actualizarea factorilor de emisie pentru stabilirea taxei la fondul de mediu pentru emisii în atmosferă.

Agenția Națională Antidrog:

Evidența precursorilor de droguri
Raportările specifice privind precursorii de droguri.

Traininguri și instruiri cu personalul privind legislația în domeniu și modul de aplicare a legislației.

Elaborarea de proceduri de lucru de mediu pentru deșeuri, substanțe și preparate chimice periculoase, colectare selectivă, etc.

Asigurarea respectarii planului de actiune privind minimizarea efectelor generate mediului.

Efectuarea unui audit intern in vederea obtinerii unei imagini privind indeplinirea obiectivelor de mediu stabilite, conform managementului implementat ( IS

Sa implementeze planuri pentru reducerea poluarii si chiar implementarea unor sisteme de management de mediu, sa monitorizeze si sa imbunatateasca activitatile legate de mediu, sa stabileasca masurile de reducere a impactului asupra mediului.

VERNICOLOR produce diverse componente si subansamble pentru industria auto:

- parti decorate de volane;

- panouri de bord/control, sistemul de afisare radio si sistemul de iluminat din plafonul masinii;

- ornamente de interior, ornamente pentru plansa de usa sau plansa de bord, ornamente de decorare

- componente de exterior pentru autoturisme

Produsele integreaza mai multe etape de proces cum ar fi injecție mase plastice, vopsire plastic, gravură laser, cromare plastic si asamblare.

Publicat 17 Iun. 2024 Reactualizat 17 Iun. 2024 Expiră 24 Iun. 2024

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.