Responsabil Materiale Directe, Arctic Gaesti

ARCTIC SA - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Absolvent studii superioare tehnice sau economice (preferabil, dar nu obligatoriu);
  • MsOffice. – Avansat, SAP reprezinta un avantaj;
  • Limba Engleza – Mediu;
  • Abilitati de comunicare si negociere;
  • Capacitate de prioritizare, analiza, previzionare si monitorizare;
  • Abilitatea de a lucra atat in echipa, cat si independent;
  • Capacitate de a gestiona termenele limita.

Descrierea jobului

  • Asigura procesarea comenzilor de materiale si materii prime directe, in scopul aprovizionarii;
  • Urmareste planul de productie si planifica comenzile de materiale la furnizori pentru asigurarea unui stoc optim de materiale;
  • Analizeaza planul de productie si transmite restrictii de materiale ori solicita schimbarea planului de productie, atunci cand este cazul;
  • Solicita plata in avans pentru furnizori, daca acest lucru este stipulat in conditiile comerciale agreate de departamentul central de cumparari;
  • Verifica corespondenta intre preturile din documente si cele din contractul SAP;
  • Urmareste stocurile de materiale blocate si decide in privinta pasilor de urmat;
  • Faciliteaza comunicarea intre furnizori si departamentele implicate;
  • Evalueaza furnizorii de materiale conform procedurii de evaluare a furnizorilor;
  • Transmite estimarile de cumparari pe termen mediu si lung catre furnizori, in vederea rezervarii sau cresterii capacitatii de productie si solicita confirmarea acestora.

Descrierea companiei

Arctic, succesul unei companii autentic romanesti

Arctic este una dintre cele mai puternice si performante companii din Romania, fiind lider detasat al pietei locale de electrocasnice, cu o cota de piata de peste 35%. Totodata, Arctic este si cel mai mare producator local de electrocasnice, fabrica de aparate frigorifice de la Gaesti producand pana in prezent peste 25 de milioane de frigidere.

Cu o istorie impresionanta, Arctic este una dintre cele mai longevive companii din Romania, in anul 2015 marcand 45 ani de activitate alaturi de o echipa de 3.000 de angajati. Propunere update: Cu o istorie impresionanta, Arctic este una dintre cele mai longevive companii din Romania, in anul 2016 marcand 46 ani de activitate alaturi de o echipa de 3.000 de angajati.

In 2013 Arctic a inaugurat o noua linie de productie in cadrul fabricii din Gaesti, ca urmare a unei investitii de 21,9 milioane de euro. Odata cu aceasta, fabrica Arctic a devenit cea mai mare unitate de productie de aparate frigorifice din Europa. 85% din productia de frigidere este directionata in peste 60 de tari din Europa, Africa si Asia, astfel consolidand pozitia companiei ca unul dintre cei mai importanti exportatori pe piata din Romania.

Arctic detine in Romania 3 branduri puternice - Arctic, Beko si Grundig, care ofera produse performante, la standarde internationale, adresandu-se unor segmente diverse de consumatori. In plus, Arctic detine cea mai mare retea de service cu acoperire la nivel national ce asigura consumatorilor servicii de calitate pe intreaga durata de viata a produselor, alaturi de consultanta specializata prin intermediul call center-ului Arctic.

Publicat 2 mai 2022 Reactualizat 16 mai 2022 Expiră 1 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos