Publicat 07 Mai 2019 | Reactualizat 04 Iun 2019 | Expiră 07 Iun 2019

Reprezentant vanzari - zona industriala (Constanta, Galati)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Cerinţe specifice postului (specificaţii):

  • studii superioare de specialitate;
  • experienţă de minim minimum 3 ani de zile în vânzări de produse industriale;
  • capacitate foarte bună de comunicare şi relaţionare cu clienţii, atenţie distributivă, simţ pentru detaliul semnificativ, capacitate rapidă de decizie;
  • personalitate energică, gândire pozitivă, amabilitate şi eficienţă;
  • dispus să călătorească în regiunea alocata
  • cunoştinţe avansate de limba engleză;
  • cunoştinţe operare PC (Windows, Microsoft Word şi Excel, Internet);
  • permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Scopul postului: titularul postului are rolul de a asigura prezentarea, promovarea şi vânzarea produselor într-o anumită piață regională și/sau segment de clienți, realizarea obiectivelor de vânzări ale companiei, în conformitate cu standardele şi politicile comerciale ale companiei.

Activităţi principale:
-administrarea şi dezvoltarea portofoliului de clienţi;
-prezentarea, promovarea şi vânzarea produselor în conformitate cu standardele şi politicile comerciale ale companiei;
-urmărirea realizării bugetului de vânzări lunar, trimestrial, anual;
-stabileste relatii de dezvoltare cu noi parteneri, clienti etc, participa la negocieri, întocmeste/semneaza contracte, monitorizeaza derularea şi finalizarea acestora urmareste permanent activitatea concurentei in zona de responsabilitate si transmite raportari catre directorul regional si national de vanzari;
-propune planuri de actiune in vederea cresterii vanzarilor si a obtinerii de profit;
-completeaza rapoartele ( CAR, NBC, CRM, etc.) şi documentele stabilite in cadrul departamentului;
-redactează rapoartele şi procesele-verbale după întâlniri;
-întocmeşte documente comerciale specifice;

Sarcini şi îndatoriri specifice:

a) Dezvoltarea vânzărilor prin intermediul clienților noi
- identifică clienți potențiali noi;
- identifică cerințele acestor clienți potențiali și posibilele soluții pentru ei;
- investighează viabilitatea clienților potențiali din punct de vedere comercial și financiar;
- coordonează și participă la pregătirea ofertelor tehnice și comerciale;
- negociază ofertele și contractele de vânzare;
- supervizează realizarea proiectelor de investiții;
- desfășoară activități promoționale pentru produsele și serviciile oferite de către companie.

b) Administrarea și dezvoltarea vânzărilor pentru clienţii existenţi
- stabilește și dezvoltă relații de parteneriat, pe termen lung cu clienții;
- meține contactul permanent cu clienții în timpul tuturor etapelor procesului de vânzare, pe întrega durată a existenței unui contract și după aceea;
- este responsabil(ă) pentru urmărirea și colectarea debitelor în concordanță cu termenii și condițiile specificate în contracte;
- este responsabil(ă) pentru managementul adecvat al tuturor informațiilor referitoare la piață, clienți, contracte, concurență în zona sa de activitate.

c) Dezvoltarea relațiilor și a vânzărilor la distribuitori
- identifică și atrage noi distribuitori în rețeau de distribuție a companiei;
- se asigură de dezvoltarea portofoliului de clienți ai distribuitorilor;
- se asigură de alinierea permanentă a distribuitorilor la politicile și practicile companiei.

d) Cooperarea și lucrul împreună cu colegii din cadrul companiei
- colaborează cu personalul tehnic român sau străin din cadrul companiei;
- lucrează strâns împreună cu colegii din alte departamente ale companiei (producție, logistică, financiar, etc.)

Responsabilităţi ale postului:

  • Dezvoltarea vânzărilor prin intermediul clienților noi;
  • Administrarea și dezvoltarea vânzărilor pentru clienţii existenţi;
  • Dezvoltarea relațiilor și a vânzărilor la distribuitori;
  • Cooperarea și lucrul împreună cu colegii din cadrul companiei.
  • Urmărirea încasării sumelor datorate de către clienţi
Autoritatea postului:
  • participă activ la planificarea şi implementarea strategiei de vânzări;
  • asistă Directorului Regional de Vânzări vanzari la întâlniri şi negocieri;
  • urmăreşte derularea şi finalizarea contractelor.

Relaţii de muncă

- se subordonează Directorului Regional de Vânzări;
- lucrează strîns cu specialiștii din Romania și Italia (`Focal Points` – SR cu cunostinte tehnice avansate pe un anumit segment, de ex. – Food&Beverage, Metal Fabrication, Specialty Gases);
- lucreaza strans cu Technical Support Engineer pentru definirea solutiilor tehnice pentru clienti;
- lucreaza strans cu responsabilul logistic (confirmarea disponibilitatii produselor si a termenelor de livrare);
- lucreaza strans cu departamentul financiar – situatia creantelor la clienti;
- se află pe același nivel cu alți Reprezentanți de Vânzări;
- aria de acoperire: Constanta, Galati, Braila si Tulcea

Condiţii de muncă:
  • Deplasari frecvente
  • Condiţii asigurate: diurnă, cazare, transport
  • munca este atât de birou, cât şi de teren;
  • program normal de lucru, uneori prelungit.

SIAD Group has a diversified range of activities and it is present in the following areas: Industrial gases; Engineering; Healthcare; Industrial goods; Services. SIAD is present in thirteen European countries, with sales branches and production plants.

Expirat
Reprezentant vanzari - zona industriala (Constanta, Galati)  -  SIAD ROMANIA SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles