Publicat 03 Mai 2007 | Reactualizat 11 Mai 2007 | Expiră 13 Mai 2007

REFERENT SPECIALITATE UNGARIA - Directia Relatii Economice Interne, Externe si Integrare Europeana

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Aplicatiile se depun pana cel tarziu in data de 13.05.2007 ora 22.00

Conditii de participare:
- Studii superioare, de preferinta tehnice
- cunostinte de limba maghiara nivel avansat
- cunostinte limba engleza cel putin nivel mediu
- experienta in scrierea sau managmentul proiectelor constituie un avantaj
- cunoştinţe în utilizarea calculatorului –Word, navigare INTERNET, utilizare baze de date

Aptitudini si abilitati:
- calităţi şi aptitudini antreprenoriale
- aptitudini de comunicare
- spirit de iniţiativă, analitic şi cooperant
- aptitudini de dezvoltare organizaţională
- capacitate de lucru sub stres
- capacitate de a lucra fără îndrumare
- capacitate de a crea o echipă şi de a asigura coordonarea ei
- capacitatea de a evalua şi de a lua decizii
- corectitudine, sinceritate, loialitate
- iniţiativă
- viteză de execuţie
- capacitate de atenţie
- limbaj expresiv şi coerent, flexibilitate în gândire
- integritate anatomo-funcţională
- stabilitate comportamentală, echilibru emotiv
- aspect fizic plăcut

Contractul de munca se va incheia pe o perioada de 6 luni cu posibilitate de prelungire

Descrierea jobului

- Este responsabil din partea CCIAT cu dezvoltarea relaţiilor comerciale cu Ungaria si a Euroregiunii DKMT
- Elaborează programul de misiuni economice, parteneriate de afaceri şi contacte comerciale pentru ţările de care este responsabil
- Acţionează pentru atragerea de parteneri străini care să stabilească relaţii de afaceri cu membrii CCIAT, cu alţi producători şi comercianţi români
- Colaborează cu reprezentanţele din România ale camerelor de comerţ, ambasadele şi agenţiile comerciale ale ţărilor de care răspunde, precum şi cu cele ale României din aceste ţări
- Însoţeşte delegaţii ale firmelor străine
- Facilitează contacte de afaceri dintre firmele române şi firmele străine organizînd în acest sens: misiuni economice în străinătate, parteneriate de afaceri în ţară şi străinătate, programul delegaţiilor străine care contactează CCIAT
- Acordă asistenţă investitorilor străini care contactează CCIAT, conform ghidului serviciilor CCIAT
- Organizează evenimente economice: prezentări de firmă sau produs, prezentări ale unor instituţii şi organizaţii de profil economic, campanii de promovare a firmei şi/sau produsului, inaugurări festive ale unor companii sau lansări pe piaţă a produselor acestora, conferinţe, seminarii, simpozioane, mese rotunde, workshop-uri, videoconferinţe
- Organizează şi însoţeşte firmele româneşti aflate în delegaţie în străinătate
- Organizează vizita oficială a delegaţiilor străine la Timişoara
- Elaborează şi actualizează rapoartele de ţară pentru ţările de care răspunde;
- Propune modalităţi de aplicare a convenţiilor de colaborare semnate de CCIAT cu instituţii/organizaţii din ţările de care răspunde
- Desfăşoară activitate de informare-documentare în interesul agenţilor economici
- Sprijină dezvoltarea activităţilor economice ale membrilor CCIAT

Bibliografie:
Management international si relatii economice internationale – Camelia Dumitru, Ed. Polirom, 2000
Tranzacţii comerciale internaţionale - Ioan Popa, Ed.Economică, Bucureşti 1998
Manual de comunicare şi negociere în afaceri, Prutianu, Şt., Ed. Polirom, Iaşi, 2000

Tematica:
ORGANISME SI ORGANIZATII INTERNATIONALE CONTEMPORANE
COMERT INTERNATIONAL
INSTRUMENTE ŞI MĂSURI DE POLITICĂ COMERCIALĂ
CONTRACTUL INTERNAŢIONAL
PROXEMICA IN AFACERI
SURSE DE GAFE INTERCULTURALE
PERCEPTIA MESAJELOR SI LIMBAJUL TRUPULUI
COMUNICAREA SCRISA IN AFACERI

Doar candidatii selectati vor fi contactati.

Descrierea companiei

www.cciat.ro

Expirat
REFERENT SPECIALITATE UNGARIA - Directia Relatii Economice Interne, Externe si Integrare Europeana  -  CAMERA DE COMERT SI INDUSTRIE SI AGRICULTURA TIMISOARA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles