Referent Import - Export

Mondojob 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

- Studii superioare economice, specializarea Comert Exterior constituie un avantaj
- Legislatie vamala - avantaj
- Cunostinte solide de comert international
- Cunostinte bune de operare PC (MS Office)
- Limba engleza si franceza - nivel avansat (vorbit, scris, citit)
- Cunostinte primare de operatiuni si documente financiar-contabile

Descrierea jobului

- Se informeaza la transportatorii/comisionarii vamali asupra datelor de sosire a mijloacelor de transport
- Rezolva orice problema legata de documentele însotitoare ale marfurilor (împreuna cu transportatorii/comisionarii vamali, furnizorii si operatorii de vama)
- Pastreaza documentele justificative si registrele
- Urmareste, înregistreaza si avizeaza plata facturilor externe
- Înregistreaza în programul de gestiune informatiile despre sosirea marfurilor în vama si finalizarea vamuirii

Companie, parte a unui holding cu capital francez cu peste 50 de ani de experienta in prelucrarea si comercializarea lemnului.
Publicat 25 Ian. 2023 Expiră 24 Febr. 2023