Referent Achizitii

Candidatul Ideal

Cunoasterea procedurilor si legislatiei pentru derularea formalitatilor vamale.
Cunostinte operare PC - pachetul Office avansat.
Cunostinte de legislatie vamala si operatiuni import-export.
Orientat spre imbunatatire continua.
Limba engleza avansat (scris si citit).
Capacitate reala de organizare si stabilire a prioritatilor. Gandire analitica.
Abilitati de a rezolva probleme, chiar si sub presiune.
Flexibilitate, rabdare, atentie la detaliu.
Abilitati reale de planificare, organizare si viteza de reactie. Rezistenta la stres.
Abilitati reale de comunicare si lucru in echipa.
O buna intelegere a termenilor tehnici. Abilitati de negociere.

Descrierea jobului

Scopul postului: organizeaza si gestioneaza activitatea de achizitii la nivelul companiei.

Atributii principale si sarcini specifice:
  • identifica necesarul de aprovizionare;
  • negociaza cu furnizorii preturile de achizitie;
  • intocmeste cererile de oferta si compara ofertele primite, propunandu-le pentru decizie;
  • creeaza si urmareste comenzile in sistemul informatic specific companiei;
  • supervizeaza derularea comenzilor in desfasurare si raspunde pentru finalizarea acestora in termenele si conditiile stabilite;
  • elaboreaza politicile, procedurile si instrumentele de lucru necesare gestionarii activitatii de achizitii la nivel de companie;
  • elaboreaza propuneri de imbunatatire a procedurilor si instrumentelor de lucru in scopul reducerii costurilor;
  • intocmeste documentele necesare pentru activitatea de import-export si achizitii;
  • reprezinta societatea in relatiile cu clientii, furnizorii, organismele statului pe probleme de achizitii, import-export.
  • aproba lucrarile pentru printare;
  • asigura controlul facturilor de achizitii si se ocupa de procesul de reclamatii;
  • colaboreaza cu departamentele de pre-press si dezvoltare si cu echipa de vanzari;
  • identifica noi furnizori si actualizeaza baza de date cu furnizori.
Responsabilitati:
  • organizarea si desfasurarea activitatii de achizitii la nivelul companiei;
  • optimizarea costurilor si timpului, derularea activitatilor in conditii de siguranta;
  • folosirea eficienta a resurselor alocate departamentului;
  • intocmeste situatii si rapoarte referitoare la activitatea de achizitii si le inainteaza managerului superior;
  • corectitudinea datelor raportate;
  • calitatea relatiei cu furnizorii si clientii;
  • intocmirea corecta si la timp a documentelor necesare activitatilor de import-export, achizitii;
  • realizeaza analize si rapoarte catre superiori;
Se ofera:
Salariu atractiv.
Tichete de masa.
Prima de Craciun, Paste si 1 Iunie.
Mediu de lucru in continua dezvoltare si perfectionare.

Infiintata in 1948 de catre Eduard Mathai, firma Mathai a inceput ca si producator de suvite de par dupa care a trecut la fabricarea de cataloage pentru producatorii de vopsele de par. I-au urmat la conducere fiul lui - Wolfgang Mathai - care a dezvoltat compania si a creat sistemul informatic actual. In prezent, la conducere se afla nepotul fondatorului Oliver Mathai. Firma s-a extins treptat, avand in prezent puncte de lucru in Germania, Ucraina, Slovacia, China, Brazilia si recent in Romania. Compania s-a remarcat treptat prin culorile deosebite, fibrele sintetice folosite, precum si prin tehnicile speciale de colorare a suvitelor. Imbunatatind in permanenta produsele si patentand altele noi, firma Mathai a reusit cu succes sa depasesca granitele Germaniei, pentru ca ulterior sa le depaseasca si pe cele ale Europei. In prezent este furnizor global al cataloagelor de vopsele de par pentru intreaga industrie cosmetica internationala. Recent grupul Mathai a fuzionat cu grupul George de origine franceza, noul grup GeorgeMathai, beneficiind astfel, de toate posibilitatile si resursele grupurilor fondatoare in parte.
Publicat 27 ian. 2022 Reactualizat 24 feb. 2022 Expiră 26 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos