Publicat 02 Oct 2019 | Expiră 02 Nov 2019

Redactor editura

2 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Gi Group recruteaza Redactor pentru una dintre cele mai renumite edituri din Romania. Editura ofera cele mai de incredere manuale scolare, auxiliare didactice si lucrari stiintifice, romane si cele mai atragatoare carti pentru copii si adolescenti.
Pentru colectia "Istorie", devenita la scurt timp de la lansare, un reper atat pentru specialistii din domeniu, cat si pentru publicul larg, cautam candidati cu urmatoarele cerinte:

  • Studii superioare cu profil umanist – litere, istorie, limbi straine; studiile/ cursurile de specialitate in domeniul editorial constituie un avantaj;
  • Experienta in domeniul editorial (redactare de carte) de minim 1-2 ani; experienta in domeniul publicatiilor/ titlurilor de istorie si/ sau educational constituie un avantaj;
  • Cunoasterea buna a pietei de carte nationale si internationale;
  • Cunoasterea la nivel avansat a limbii Engleze.
  • Cunoasterea foarte buna si nuantata a limbii romane si a normelor de gramatica si ortografie in vigoare.
  • Cunostinte bune de operare PC si navigare pe internet;

Descrierea jobului

Responsabilitati:

  • Prelucreaza, din punct de vedere al formei si al continutului, manuscrisele cartilor ce urmeaza a fi publicate. Aceasta activitate presupune: corectura de text, verificarea si eliminarea greselilor de exprimare si de punctuatie; verificarea notelor de subsol, a referintelor si a trimiterilor la sursele bibliografice indicate de autori sau traducatori; verifica corectitudinea notiunilor si termenilor utilizati.
  • Participa la construirea portofoliului editorial – propuneri de titluri si colectii noi, sprijina, daca este cazul, negocierea contractelor cu agentiile literare sau editurile din strainatate, autori.
  • Urmareste finalizarea proiectelor editoriale pana in momentul aparitiei cartilor.
  • Gestionarea contractelor si a relatiei cu colaboratorii externi – traducatori, corectori, graficieni etc.
  • Colaboreaza cu departamentele de marketing si vanzari pentru stabilirea strategiei de promovare pentru fiecare titlu / colectie.
  • Cercetarea pietei editoriale in domeniu si analiza concurentei.
  • Participa la targuri de carte, lansari si alte activitati cu scop de promovare organizate de editura.

Beneficii:
  • Pachet salarial atractiv;
  • Locatie centrala - Piata Romana;
  • Program de lucru office L-V 8.30 - 17.30;
  • Contract pe perioada nederminata.
Pentru mai multe detalii, iti stam la dispozitie la telefon 0747 097 942 sau la adresa de e-mail: daniela.corcau@gigroup.com

Gi Group este unul din liderii europeni in furnizarea serviciilor pentru dezvoltarea pietei muncii, cu expertiza principala in crearea si implementarea solutiilor de munca flexibile. La inceputul anului 2009, a achizitionat pachetul majoritar de actiuni al Barnett McCall Recruitment, adaugand la cei peste 10 ani de experienta ai BMR metode de recrutare inovatoare si expertiza internationala. Gi Group Staffing Company este o societate comerciala autorizata ca agent de munca temporara (cu sediul din Bucuresti si toate birourile regionale permanente) in condiţiile art. 88 din Codul Muncii, in conformitate cu autorizaţia de funcţionare seria B nr. 0000101/26.06.2009 emisa de Direcţia de Munca, Solidaritate Sociala si Familie Bucureşti, poziţia 171 in Registrul Naţional de Evidenta a Agenţilor de Munca Temporara Autorizaţi � Municipiul Bucuresti. Suntem o societate inregistrata ca operator de prelucrare a datelor cu caracter personal si de transfer a datelor cu caracter personal sub nr. 12305.

Expirat
Redactor editura  -  GI GROUP STAFFING COMPANY S.R.L.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles