Receptioner hotel / Predeal

Karpaten Turism - 2 poziții
Oraș de lucru Toate oraşele
Tipul job-ului
Salariu 2500 RON
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Receptionerul asigura de obicei activitatile de la receptie, adica locul unde oaspetii au primul contact cu hotelul sau cu orice alta institutie care ofera servicii de cazare.
Obligatiile includ:
- sa repartizeze camerele în functie de cerintele si solicitarile clientilor
- sa îi întâmpine pe oaspeti
- sa dea sfaturi si sa informeze oaspetii, inclusiv sa poarte conversatii în limbi straine
- sa se ocupe de plângerile si solicitarile oaspetilor
- sa îndeplineasca anumite servicii speciale, cum sunt apeluri telefonice pentru trezirea oaspetilor, transmiterea de mesaje etc.
- sa tina înregistrarile si sa faca munca specifica de birou
- sa organizeze folosirea eficienta a spatiilor din hotel
- sa contacteze bancile, birourile de schimb valutar
- sa accepte moneda straina si carduri de credit.
- sa aiba un comportament si o prezenta cultivata,
- sa aibe o memorie buna, abilitate de a improviza, îndemânare
- sa fie o persoana de încredere.
- sa fie dispus pentru program flexibil de munca.
- efectuarea de operatii specifice pentru sosirea si plecarea clientilor,
- asigurarea efectuarii platilor de catre clienti,
- oferirea de servicii hoteliere catre client,
- rezolvarea reclamatiilor clientilor,
- promovarea imaginii hotelului,
- organizarea cadrului general de deschidere si inchidere a activitatii punctului de receptie.

Descrierea jobului

Oraș de lucru: Predeal, Medias

Responsabilitati:
- asigură păstrarea registrului unic de intrări / ieșiri al organizației;
- asigură activitatea de telefonie centrală a organizației;
- asigură activitatea de informații generale pentru public;
- întocmește planul fondului necesar protocolului;
- stabilește necesarul de consumabile pentru personalul companiei și comandarea consumabilelor necesare (papetărie, protocol) ;
- păstrează confidențialitatea tuturor informațiilor referitoare la organizație;
- duce la îndeplinire orice sarcină trasată de superiorul direct sau directorul general;
- răspunde de preluarea corespondenței sosită pe adresa firmei (plicuri, faxuri, oferte etc);
- răspunde de buna circulație a corespondenței (corespondența este înmânată numai destinatarului, iar, în cazul în care nu este precizat un destinatar, se înmânează șefului direct;
- asigură și răspunde de expedierea în bune condiții a tuturor faxurilor și scrisorilor;
- ține o evidență a tuturor numerelor de telefon, fax, precum și a adreselor care îi sunt aduse la cunoștință în diferite moduri;
- asigură informarea asupra oricărui număr de telefon cerut de către angajații firmei (chiar prin apelarea serviciului de informații);
- preia toate apelurile telefonice și le direcționează în funcție de cererea interlocutorului, aflând identitatea acestuia pe care trebuie să o comunice;
- ține evidența solicitărilor directe și a apelurilor telefonice în absența persoanelor căutate și asigură operativ informarea acestora;
- primește persoanele din afară și le îndrumă spre departamentele competențe sau sală de întâlniri;
- îndeplinește activitățile de protocol;
- furnizează cu amabilitate informațiile solicitate;
- răspunde de redactarea de adeverințe, cereri diverse, delegații respectând formatele utilizate în firmă;
- întocmește situații sau documente la cererea superiorului direct;
- răspunde de înregistrarea documentelor redactate și de evidența lor;
- răspunde de transmiterea cererilor de abonamente la reviste și ziare; urmărește și verifică primirea lor;
- asigură arhivarea în ordine a documentelor care îi sunt înmânate, a faxurilor trimise și primite;
- face copii XEROX pentru documentele care îi sunt înmânate;

Beneficii:
-calificare in activitatea hoteliera;
-salariu brut 4500 ron;
-spor de sezon /spor de noapte
-masa calda/cazare.

Societate componenta a unui grup de firme activitate exclusiva in turismul intern si extern cu o cifra de afaceri de 70 mil EUR in 2020

Publicat 13 mai 2022 Reactualizat 18 mai 2022 Expiră 12 iun. 2022