Publicat 26 Mar 2019 | Reactualizat 23 Apr 2019 | Expiră 26 Apr 2019

RECEIVABLE ACCOUNTING ASSISTANT

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

‐ Advanced level of French and English;
‐ Experience: 1-3 years experience in accounting field;
‐ University degree: Economics / Finance or relevant related field;
‐ Basic knowledge of accounting;
‐ MS Office: Excel, Word and Power Point – medium;
‐ Attention to detail;
‐ Ability to work to tight deadlines;
‐ Good communication skills;
‐ Team player with good interpersonal skills.

Descrierea jobului

‐ Have daily contact with Leroy Somer Receivable Accountant Assistant to get the list of payments to be analysed;
‐ May contact customers, LS cash management service, LS credit management service to have more detailed on payments or customers account;
‐ Apply the payments in the Oracle accounting database: take into account credit notes & advance payments;
‐ Enter payment information (cash discount, partial payments etc) in relation with Credit Management;
‐ Achieve any other administrative tasks and activities which may fall under his/her responsibilities.

Nidec is a world-leading motor company, founded in 1973, with over 230 companies and 110,000 employees worldwide. As a company that works for everything that spins and moves and which combines technology with engineering, our business portfolio spans a wide range of industries which we encounter in our everyday life, including IT, home electronics, industrial equipment, automobiles, aeroplanes, ships, robots, and electricity generation. We are characterized by our passion, enthusiasm, and tenacity, which helps us provide solutions and one-of-a-kind products. Together with us, you can build the future of technology. One vision, one Nidec.

Compania Nidec este lider mondial pe piața motoarelor, fiind înființată în Japonia în anul 1973. Astăzi Nidec însumează peste 230 de companii și 110.000 de angajați în lumea întreagă. Nidec este o companie care oferă soluții pentru tot ce pune lumea în mișcare, combinând tehnologia și ingineria cu success. Portofoliul nostru de afaceri cuprinde o gamă largă de industrii pe care le întâlnim în viața noastră de zi cu zi, precum IT, electrocasnice, echipamente industriale, automobile, avioane, nave, roboți și generarea de energie electrică.Valorile centrale ale companiei sunt pasiunea, entuziasmul și tenacitatea. Împreună cu noi poți să participi la dezvoltarea tehnologiei de mâine. O singură viziune, aceeași Nidec.

Expirat
RECEIVABLE ACCOUNTING ASSISTANT  -  Nidec Oradea SRL