Publicat 18 Oct 2019 | Expiră 18 Nov 2019

R&D Specialist (Food industry)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

We are looking for a R&D Specialist for our client, an important player in the FMCG industry. If you have knowledge in food chemistry and you are willing to become a specialist in this field, this opportunity might be the right job for you.

Descrierea jobului

Responsibilities:

  • Be involved in development of new products, new receipes, new production processes in accordance with local and international regulations applicable to the food industry
  • Close collaboration with other departments (such as marketing, sales, procurement, production, quality assurance etc.)
  • Be involved in the process of testing the ingredients of the products, their nutritive value and other chemical compounds
  • Monitor the market tendency regarding the food industry, the preferences of the customers, be aware of the latest products on the market and the latest technologies
  • Internal consultant for marketing, sales, supply or quality assurance departments regarding raw materials, quality criteria, product safety, transport risks and dangerous goods
Requirements:
  • Bachelor's degree in food chemistry or related subject
  • Preferably experience in food industry
  • A strong plus having experience on a similar position
  • Fast learner, dedicated person, with great interpersonal skills

Experis este leaderul global în resurse umane profesioniste, specializate și în soluții bazate pe proiect. Experis accelerează creșterea organizațiilor prin identificarea, atragerea și plasarea expertizei în IT, inginerie si finanțe, pentru a livra cu precizie talentele căutate pentru roluri și proiecte esențiale. Experis face parte din familia de branduri ManpowerGroup, care mai include Manpower, ManpowerGroup Solutions și Right Management.

Expirat
R&D Specialist (Food industry)  -  Experis Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles