Quality System and Compliance Specialist

SC STADA M&D SRL 2 poziții
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Are you an experienced Quality System and Compliance Specialist and you want to contribute through your expertise to the most important investment project in Europe of STADA Arzeinmittel AG?

STADA M&D Romania hire for the Quality department for our factory in Turda, Cluj.

Your profile:
Education: Bachelor degree in pharmacy, chemistry, biology, engineering or similar
Languages: English fluent in speaking and writing; additional languages preferred
Experience: Preferably with experience in the Pharmaceutical Industry and GMP environment

Descrierea jobului

Job purpose:
Participate in planning, organization, implementation and monitoring of activities related to GMP requirements and relevant regulations

Your responsibilities:
Trainings – Organization and conduct of regular training on GMP, ISO and relevant SOPs
Change Control – Handling of changes that have an impact on processes, systems and premises
Documentation Control – review the compliance, verification and distribution of the GMP relevant documentation
Inspections – Preparation for and participation in regulatory inspections, internal audits, customer and supplier audits
Annual Product Reviews
Supplier management – Assessment and qualification
Review and update of Quality Agreements with third parties
Monitor regulations related to the processes and propose methods for implementation of new requirements
Identify and propose measures to improve the work in the processes
Cooperate within other organizational units and promote a strong quality culture and behavior
Encourage collegial behavior and the principle of open communication

Povestea STADA a început în anul, când farmaciștii din Germania și-au unit forțele și au format prima asociație profesională a farmaciștilor, pentru a prepara în farmacii individuale produse farmaceutice la aceleași standarde de calitate și cu prețuri similare. Din respect pentru acești farmaciști vizionari, am păstrat acronimul acestei prime asociații până în ziua de astăzi: STADA, Standardpräparate Deutscher Apotheken.

Astazi STADA este o companie farmaceutica multinationala ale carei produse sunt vandute in peste 120 de tari, avand pestede angajati in intreaga lume. Pretuim spiritul antreprenorial, agilitatea, integritatea si credinta ca trebuie sa lucram toti ca “One STADA”.

Publicat 1 Sept. 2022 Reactualizat 29 Sept. 2022 Expiră 1 Oct. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.