Quality Control Specialist

LA LORRAINE SRL - 1 poziție
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

University Graduate, food industry profile
Knowledge of an ERP system (SAP) and is an important advantage
IFS certification or other Quality Management System experience is a plus
Experience quality control system
Good analytical, interpersonal, and organizational skills
Good & fluent English language skills
Very good knowledge of Microsoft Office

Descrierea jobului

Key responsabilities:
You support the Quality Manager regarding the further development and implementation of the quality control system in the factory of LL-Romania
You are responsible for the test bakery and all activities in the test bakery, from technical and organizational point of view
You are responsible for the quality release of our products, you participate in decisions regarding non-conforming products, and you follow-up the blocked stock
You are responsible for drawing up trend analyses and internal Q1 and Q2 quality reports, and you report on the quality compliance of our reports. On the basis of these analyses, you propose improvements and corrective actions to the production department.
You are responsible for the implementation of the quality control system in the different departments of the production plant
You are responsible for follow-up of product quality complaints: you establish root cause analysis with relevant departments, implement corrective and preventive actions, and prepare answer for our customers
You are responsible for all test equipment, incl. the calibration of scales, thermometers and equipment of the test bakery
Report to the Quality Manager of LL-Romania

La Lorraine Bakery Group (LLBG) este o companie 100% belgiană deținută de o familie cu peste 80 de ani de experiență în sectorul morăritului și al panificației. În fiecare zi, peste 4.000 de angajați entuziaști creează și vând produse de panificație de înaltă calitate în întreaga lume către consumatori, comercianți cu amănuntul și sectorul serviciilor alimentare din peste 25 de țări. Oamenii noștri sunt inima și sufletul companiei noastre. Împreună, suntem LLBG. Condus de pasiunea comună pentru produsele noastre și dedicat valorilor noastre. Tot ceea ce coacem și vindem este un produs al muncii noastre în echipă. Și clienții noștri gustă diferența, în fiecare zi.
Publicat 16 mai 2022 Reactualizat 13 iun. 2022 Expiră 15 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos