Publicat 15 Mar 2019 | Reactualizat 12 Apr 2019 | Expiră 15 Apr 2019

QA Engineer

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Adecco Permanent Placement is recruiting for its client, a multinational company that activate in IT Industry, a QA Engineer

Location – Craiova

What we are looking for?
Responsible, Hardworking, Willing to work in a dynamic and demanding multinational environment, Independent, fast learner, motivated team player. Willing and able to spend extended period in Amsterdam for training and team building. Is it you?

Requirements:
• At least 1 years of experience in QA
• Experience Scripting, Executing Test cases.
• Experience with Requirement base testing.
• Experience in testing Windows and Web Applications
• Strong knowledge in QA processes and test methodologies
• Strong analytical abilities and troubleshooting skills
• Excellent written, interpersonal and verbal communication skills in English
• Academic degree in computer literacy or equivalent

Not a must but a great advantage:
• Knowledge of Jira and TestRail
• Broadcasting background of systems such as Airtime Sales, Scheduling, Traffic, or Content Management
• Experience in automation using SoapUI, Selenium and TestNG

We will value the following skills:
• A humble, caring professional who puts his customers and colleagues first
• Always striving for excellence in everything you do, always searching for a way to be better
• Super focused on getting things done, finding a way when others only see the challenges
• A team player who understands that collaboration is the key to success

Descrierea jobului

• Plan and run tests using a deep understanding of the business logic of complex systems
• Testing Windows and Web Applications
• Multinational Scrum/Agile working environment

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Creionăm noi soluții pentru clienții noștri, în vederea eficientizării proceselor implicate în domeniul resurselor umane și reducerii costurilor.

Pentru mai multe joburi ne puteți vizita website-ul www.adecco.ro unde vă puteți înregistra CV-ul în baza de date Adecco sau puteți descărca aplicația Adecco Jobs valabilă în AppStore și GooglePlay.

Toate datele și CV-urile sunt tratate cu confidențialitate si vor luate în considerare în proiectele ce corespund experienței dumneavoastră profesionale.

Adecco se angajeaza sa va protejeze si sa va respecte dreptul la intimitate si la protectia datelor dvs. cu caracter personal. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de catre Adecco puteti gasi pe www.adecco.ro.

Expirat
QA Engineer  -  Adecco Resurse Umane

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles