Project Accountant Full-Time

Adecco Romania 1 poziție
Anunț verificat

Descrierea jobului

Client Description:

The Professional Placement & Executive Search division of Adecco Romania is currently looking for a Implementation Project Accountant for one of its clients, Retail group of companies operating in South Eastern Europe, with main responsibility in assistance of Dynamics Consultant for implementation of Microsoft Dynamics 365.

Responsibilities:

Main tasks are:

  • Developing detailed plan for segments of a project, including the schedule, outlining the duties of each team members, identifying project goals and setting a timeline for the project
  • Monitoring each segment to ensure project remains on track and meet deadlines
  • Finding solutions for various finance/accounting issues – booking schemes, ways to input data in the system, creating necessary reports
  • Communication with team members of finance/accounting departments
  • Application support

Candidate Profile:

Desirable skills:

  • Advanced knowledge of accounting
  • Minimum experience of 3 years in accounting
  • Excellent computer skills (MS Office, Windows)
  • Good written and verbal English communication skills
  • Detail orientation with the ability to multitasks
  • Ability to meet deadlines
  • Excellent problem solving and analytical skills
  • Independence in carrying out assigned tasks
  • Dedication to learning and sharing the knowledge within the team
  • Available for travel abroad when necessary, during the project period (Zagreb, Croatia)
  • Experience in working with Navision or Microsoft Dynamics, ideally involved in implementations

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.
Publicat 7 Iun. 2022 Reactualizat 5 Iul. 2022 Expiră 7 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.