Private Clients Underwriting Function Manager

UniCredit Bank - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cu noi ai întotdeauna parte de un mediu prietenos, care te susține neîncetat.
Suntem alături de tine pentru a găsi împreună soluții si te ajutăm să fii mereu cea mai bună versiune a ta în interacțiunile cu clienții, colegii și coechipierii.

Principalele responsabilități:
  • Coordoneaza procesul de creditare persoane fizice in concordanta cu reglementarile
  • interne ale Bancii si analizeaza riscurile aferente in conformitate cu politicile, normele si
  • procedurile/instructiunile de lucru specifice, precum si cu cadrul legislativ in vigoare;
  • Monitorizeaza si participa activ la elabordarea/ actualizarea/ imbunatatirea/
  • eficientizarea procedurilor/instructiunilor de lucru aferente procesului de creditare
  • persoane fizice tinand cont de modificarile legislative in materie precum si alinierea
  • acestora la obiectivele bancii, inclusiv prin realizarea adecvata a mecanismelor de
  • control intern
  • Evalueaza aplicatiile de credit/solicitarile de modificare a conditiilor de aprobare si a altor
  • solicitari primite de la sucursale (inclusiv credite staff/Private Banking) referitoare la clientii
  • de credit Persoane Fizice, inclusiv analiza riscurilor, aplicarea proceselor si instrumentelor,
  • politicilor, normelor si procedurilor/instructiunilor de lucru specifice, cu respectarea cadrului
  • legislativ in vigoare;
  • Evalueaza capacitatea de rambursare a debitorului, utilizand structura tranzactiei si
  • garantiile ca elemente de reducere a riscului;
  • Pregateste toata documentatia impreuna cu opinia de risc pentru autoritatea de
  • aprobare competenta
  • Asigura training on the job pentru angajatii Unicredit Bank si participa la cursurile de
  • pregatire a personalului implicat in activitatea de analiza credite persoane fizice;
  • Asigura indeplinirea oricaror alte sarcini delegate de superiorul direct in concordanta cu
  • obiectivele liniei de business.

Condiții minime de eligibilitate:
  • Absolvent al unei facultati cu profil economic;
  • Experienta in activitatea de creditare a persoanelor fizice de minimum 3 ani;
  • Buna cunoastere a limbii engleze;
  • Cunostinte de contabilitate si analiza financiara;

Alte competențe necesare:
  • Abilitati analitice foarte bune, corelate cu o buna capacitate de sinteza a informatiilor
  • Capacitate de a lua decizii;
  • Concentrare pe managementul riscului;
  • Spirit de echipa si abilitati de coordonare a acesteia;
  • Abilitati de comunicare;
  • Orientare spre dezvoltarea activitatii;
  • Abilitati foarte bune de management al timpului;
  • Gandire strategica;
  • Anticiparea riscurilor
  • Experienta pe o functie manageriala constituie un avantaj;

UniCredit este o banca europeana de top, cu o retea internationala activand pe 50 de piete, cu mai mult de 8.500 de sucursale si pestede angajati. Grupul opereaza in 17 tari europene.

In Romania, oferim servicii si produse de inalta calitate pentru toate categoriile de clienti. UniCredit Bank isi propune sa mentina permanent clientul in centrul activitatilor sale, sa fie un partener cu care se lucreaza usor si sa fie o parte foarte activa a comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.

Suntem una dintre principalele institutii financiare din Romania, angajator recunoscut international pentru excelenta in managementul oamenilor si pentru orientarea sa permanenta catre performanta, in toate ariile de activitate.

Pe plan extern, dorim sa fim considerati o companie in care oamenii pot avea incredere. Intern, dorim ca angajatii nostri sa se poata identifica cu valorile companiei, si impreuna, prin tot ceea ce facem, sa contribuim la crearea unui mediu de lucru remarcabil.

Invatarea este o experienta ce se desfasoara pe parcursul intregii noastre vieti, fiind esentiala pentru dezvoltarea personala si profesionala. In cadrul UniCredit Bank oferim angajatilor oportunitati si instrumente de invatare diverse in vederea dezvoltarii carierei, tinand cont de nevoile specifice ale fiecaruia.

In consecinta, ne angajam in diferite activitati si proiecte pentru a incuraja conduitele ce respecta modelul nostru de valori si pentru a crea o atmosfera de transparenta, avand ca scop dezvoltarea profesionala a colegilor si evaluarea corecta a performantelor lor.

Te asteptam in echipa noastra! #dowhatmatters

Publicat 1 iul. 2021 Reactualizat 29 iul. 2021 Expiră 31 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos