Publicat 10 Feb 2021 | Expiră 13 Mar 2021

Pompier Servant - Isalnita

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Studii:

  • Studii medii
  • Autorizatie de Servant Pompier reprezinta un avantaj
Experinta in domeniu:
  • Vechimea de cel putin 1 an in meseria de Servant Pompier reprezinta un avantaj
Competente personale:
  • Seriozitate/responsabilitate, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitiva, sa aiba calitati psihice si fizice necesare (spirit de observatie, rabdare, viteza de reactie, capacitate de orientare in spatiu).
  • Apt din punct de vedere medical
  • Bune abilitati de comunicare si colaborare

Descrierea jobului

Descrierea postului

Scopul general al postului

Servantul pompier face parte din personalul formatiilor de interventie, salvare si prim ajutor, din cadrul serviciilor voluntare/private pentru situatii de urgenta, in scopul apararii vietii, avutului public si/sau a celui privat impotriva incendiilor si a altor calamitati, in sectoarele de competenta stabilite cu avizul inspectoratelor. Conduc actiunile de salvare.

Responsabilitati:

  • Face verificarile necesare asupra respectării normelor de prevenire şi stingere a incendiilor prin supravegherea locurilor si lucrarilor periculoase şi le asigura cu mijloace de stingere (stingătoare, instalatii de stingere), pe toată durata acestor operaţiuni;
  • Actioneaza la stingerea incendiilor şi în cazul altor intervenţii ordonate folosind cât mai eficient mijloacele din dotare, echipamentul de protecţie cât şi substanţele de stingere;
  • Executa repunerea operativă în stare de funcţionare la întreaga capacitate a mijloacelor tehnice si a instalatiilor de stingere utilizate la incendii sau în alte acţiuni;
  • Consemneaza neregulile constatate aducându-le totodată la cunoştinţa conducătorilor locurilor de muncă;
  • Efectueaza activitati de pregatire pentru interventie in situatii de urgenta
  • Alarmeaza, în caz de incendiu, forţele de intervenţie şi acţionează pentru stingerea acestora, salvarea persoanelor şi evacuarea bunurilor materiale;
  • Indeplineste orice alte sarcini legate de atribuţiile formaţiei de interventie la incendiu, stabilite de şeful acesteia, dintre care:
  1. verificarea aparatelor de respirat;
  2. verificarea stingătoarelor;
  3. supravegherea Instalatiei de Detectie, Semnalizare, Alarmare Incendii;
  4. efectuarea de activităţi privind prevenirea incendiilor;
  5. mentinerea ordinei si curateniei in sectorul repartizat;
  • Se obliga sa nu desfasoate alte activitati care sa afecteze îndeplinirea sarcinilor de bază;
  • Verifica si se ocupa de intretinerea mijloacelor tehnice de interventie din dotare;
  • Participa la toate instruirile legate de: protectia muncii, siguranta circulatiei rutiere pe drumurile publice, paza si prevenirea incendiilor, protectia mediului inconjurtor, insusindu-si cele prezentate si aplicându-le corespunzator in practica zilnic;
  • Respecta cu strictete regulile de protectie a muncii si P.S.I. din obiectivul unde desfasoara serviciul;
  • Acorda ajutor oricarui alt salariat, aflat intr-o situatie de pericol;
  • Isi insuseste si respecta normele si instructiunile de protectie a muncii si masurile de aplicare a acestora;
  • Aduce la cunostinta superiorilor accidentele de munca suferite de propria persoana sau de alti angajati;
  • Coopereaza cu persoanele cu atributii specifice in domeniul securitatii si sanatatii in munca, atât timp cât este necesar, pentru realizarea oricarei sarcini sau cerinte impuse de autoritate competenta pentru prevenirea accidentelor si bolilor profesionale;
  • Intocmeste documentele aferente activitatii efectuate.

SGS este liderul mondial în domeniul inspecției, verificării, testării și certificării. Suntem recunoscuţi ca reper global pentru calitate şi integritate. Cu peste 90 000 de angajaţi, coordonăm o reţea de peste 2000 de birouri şi laboratoare în toată lumea.

Serviciile noastre de bază pot fi împărţite în patru categorii:

- Inspecţie: gama noastră cuprinzătoare de servicii de prim rang de inspecţie şi verificare, cum ar fi controlarea stării şi a greutăţii mărfurilor comercializate la transbordare, vă ajută să controlaţi cantitatea şi calitatea şi să respectaţi toate cerinţele normative relevante din diferite regiuni şi pieţe - Testare: reţeaua noastră globală de unităţi de testare, dotate cu personal informat şi experimentat, vă permite să reduceţi riscurile, să scurtaţi timpul de lansare pe piaţă şi să testaţi calitatea şi performanța produselor dumneavoastră conform standardelor de reglementare relevante privind sănătatea şi siguranţa - Certificare: prin certificare, vă oferim posibilitatea să demonstraţi că produsele, procesele, sistemele sau serviciile dumneavoastră se conformează fie standardelor şi reglementărilor naţionale sau internaţionale, fie standardelor stabilite de client - Verificare: garantăm că produsele şi serviciile se conformează standardelor globale şi reglementărilor locale. Combinând acoperirea globală şi cunoştinţele locale, experienţa inegalabilă şi expertiza în fiecare sector de activitate, SGS acoperă întregul lanţ de aprovizionare, de la materiile prime până la consumul final.

Expirat
Pompier Servant - Isalnita  -  SGS ROMANIA S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles