PC Components Product Manager

Asbis Romania SRL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Experience

Solid knowledge of IT infrastructure solutions.
Minimum 3 years of previous experience as a Product Manager or Business Development in IT distribution companies or vendor representative office (preferably PC Components Product Manager experience).
Experience in market analysis competitive environment, optimal assortment forming, pricing, and purchasing, supply control and payment, product promotion.

Education: Bachelor's or master’s degree (technical will be an additional advantage)
Language skills Proficiency in English at the Intermediate level and above.

Professional skills and abilities

Strong analytical skills to identify higher profits and faster capital turnover opportunities and areas of focus
Ability and willingness to communicate with top officials of partner companies, as well as customers.

Personal values, skills, and abilities

Strong ethics, honesty, and integrity
Empathy and ability to listen
Excellent communication, negotiation& planning skills.
Results-driven, self-motivated, independently, and persevering working person.
Initiative, ability to work effectively both independently and in a team.

Descrierea jobului

Main responsibilities

Driving business performance and product strategy across a portfolio of PC components products.
Provide Revenue & Gross Profit growth according agreed quarterly targets.
Excellent management of the distribution contracts with suppliers (vendors).
Communication with vendor (business conditions, target negotiations, logistic conditions, marketing support and programs).
Market assessment and analysis. Demand assessment and supply adjustment (quantitative).
Maintain current knowledge of competitive product positioning, feature sets and messaging.
Balanced development of the managed product portfolio, in line with the company's business strategy.
Train Sales Professionals in the use and operations of the PC Components products.
Establishing overall pricing strategy, sales price level control.
Communication with key customers.
Ensuring optimum stock levels are maintained including stock rotation / stock dumping / special actions if required.

Our offer

Competitive salary package and additional benefits (contact us for full details)
Opportunity to work for a financially strong, fast-growing multinational company
Constant interaction with global teams of professionals
International career opportunities
Access to continuous professional development: training, certification programs, events, and team buildings.
Periodic internal contests with awards.
Medical coverage with a private clinic network (Medlife)
High end paid phone and generous voice and data services subscription.
Work from home option
22 vacation days / year.

Înființată în 1998, filiala locală a grupului ASBIS Enterprises este, în prezent, unul dintre cei mai importanți distribuitori din domeniul IT din România, având stabilite parteneriate directe cu producători renumiți, precum Intel, AMD, Microsoft, Dell, Seagate, Western Digital, Kingston etc.

ASBIS România este distribuitor de componente, periferice și soluții IT, software și produse A-brand. Portofoliul firmei cuprinde mii de repere de la peste 50 de fabricanți, asigurând o ofertă diversificată care răspunde diverselor cerințe ale utilizatorilor privind funcționalitatea, aspectul, calitatea, prețul etc.

Produsele se livrează din depozitul din București către firmele revânzătoare din întreaga țară în 24 de ore în mod uzual. În plus, ASBIS România are acces la alte câteva zeci de mii de articole aflate în depozitul regional de la Praga, putând răspunde relativ rapid solicitărilor pentru produse speciale sau care lipsesc momentan din stocul local.

ASBIS România combină avantajele care decurg din apartenența la un mare grup IT și cei 20 de ani de experiență locală. Forța echipei de management, product management, vânzări și marketing, este completată cu experiența noastră internațională. Puterea mare de negociere, gama largă de produse, și resursele financiare din partea grupului ne-au asigurat continuitatea și succesul în piața locală.

Performanțele ASBIS sunt rezultat al cooperării echipei noastre de oameni pasionați, creativi și iscusiți, de profesioniști dibaci și experimentați.

Vrei să joci în liga profesioniștilor din piața IT? Ia atitudine! Devin-o ASBISian!

Publicat 17 nov. 2021 Expiră 17 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos