Publicat 19 Feb 2021 | Reactualizat 19 Mar 2021 | Expiră 22 Mar 2021

Order Management Analyst with German

1 post |  Aplicare externa
Ai aplicat
Expirat
Nu uita să îți finalizezi aplicarea pe site-ul angajatorului! Vei avea mai multe șanse de a fi chemat la interviu.
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Descrierea jobului

Adecco Permanent Placement is looking for its client, a global Service Solution provider, to find a candidate for the position of Order Management Analyst with German. The candidate must first of all be a customer-oriented, curious and sociable person. German C1 language skills are mandatory.

THE FOLLOWING REQUIREMENTS MUST BE MET TO BE CONSIDERED FOR THIS POSITION:

  • Language skills: German C1 and English B2/C1
  • Excellent written and oral communication skills
  • Customer Service experience
  • Attention to detail
  • Analytical thinking
  • Ability to synthesize
  • Team-player
  • PC skills: MS Office (Excel, Word)
  • Multitasking
MAIN RESPONSIBILITIES:
  • Timely and accurate order processing & software subscriptions
  • Provide customers with information related to their software subscriptions, licensing, orders, etc.
  • Subscription and service contracts management
  • Claim management: returns, processing of warning, licensing inquiries, invoice clarifications, etc.
  • Creates and maintains CRM and DiSS data base
  • Booking of service charges and monthly billing to customers
  • Provide prompt and courteous service to customers by using communication skills to listen, interpret and respond to customer needs, to ensure customer satisfaction objectives are achieved
  • Ensure customer issues via telephone/email are dealt with promptly and within a minimum timeframe
  • Creates and checks various reports
  • Marketing responsibilities related to new products or processes
  • Communicate with other departments to ensure that customers’ needs and claims are being dealt with promptly
  • Active participation for the project related continuous improvement process
  • Provide training and support to team members

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Ai aplicat
Expirat
Order Management Analyst with German  -  Adecco Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles