Online Marketing Specialist

Adecco Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Descrierea jobului

Adecco Professional Placement cauta pentru clientul sau, un concern international specializat in comercializarea directa de produse calitative din categoria organelor de asamblare, sculelor de mana si a produselor chimice, un Online Marketing Specialist, vorbitor avansat de limba germana.

Profilul candidatului:

-Studii superioare finalizate, de preferat in domeniul marketingului;
-Operare PC: MS Office, Excel la nivel de performanta, editare grafica (Corel, Adobe);
-Cunoasterea limbii germane si engleze la nivel avansat;
-Experienta de minim 1 an pe o pozitie similara;
-Buna intelegere a platformelor de socializare;
-Concepere si creativitate comerciala;
-Abilitati de copywriting – adaptare la audientele companiei, a produsului si/sau serviciului promovat;
-Cunoasterea avansata a platformelor de promovare: Facebook, Google, Youtube (GoolgeAds, BusinessAdManager, Google Analytics);
-Viziune si capacitatea de a gandi strategic pe termen lung;
-Persoana creativa, organizata, autodidacta si proactiva.

Profilul postului:

-Implementeaza planurile de marketing pentru produsele alocate;
-Implementeaza Structura magazinului online;
-Buletin informativ - Intocmeste Promotii de actiune;
-Acorda asistenta clientilor care au intampinat dificultati cu magazinul online;
-Aranjeaza si seteaza preturile in magazinul Online;
-Seteaza preturile nete in SAP catre clientii cheie;
-Cunoaște si dezvolta in SAP bransa de lucru;
-Intocmeste rapoarte de vanzari pe produse si furnizori si le prezinta superiorului ierarhic;
-Planifica si pune in aplicare promotiile lunare in vederea sustinerii planului de vanzari si atingerea indicatorilor de performata. Promotiile vor fi planificate si comunicate in vederea pregatirii si lansarii acestora pe canalele de comunicare On line, E-Commerce, Magazine On line, Web Site, imprimari PDF;
-Raspunde si intocmenste toate traducerile necesare in cadrul firmei, Cataloage de produse, Reviste interne, Promotii, Fise Tehnice, Date Tehnice, Lansari de produse online, atat pe format electonic cat si pe format de hartie;
-Urmareste evolutia vanzarilor, identifica si propune superiorului ierarhic masuri de corectie/optimizare;
-Implementeaza masurile aprobate;
-Actualizeaza fisierele de preturi pentru produsele alocate;
-Realizeaza cercetari de piata, prelucreaza datele obtinute;
-Propune actiuni de promovare pentru produsele alocate si asigura realizarea acestora;
-Asigura relatiile publice si promovarea publicitara a produselor alocate;
-Identifica si propune modalitati de actualizare a paginii web;
-Organizeaza actiunile de promovare a brandurilor alocate;
-Administreaza eficient relatia cu furnizorii;
-Asigura suport informational pentru echipa de vanzari.

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.
Publicat 19 oct. 2021 Reactualizat 16 nov. 2021 Expiră 18 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos