Ofiter restructurare si recuperare leasing

Raiffeisen Bank 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Studii si certificari necesare: studii superioare: profil economic sau juridic

Cunostinte si traininguri necesare pentru indeplinirea jobului:
• Cunostinte despre produse leasing, instrumente si strategii restructurare si recuperare;
• Cunostinte despre sistemele si aplicatiile bancare;
• Cunostinte despre interpretare planuri de reorganizare, date financiare, fluxuri de numerar, bugete de venituri si cheltuieli; calcul provizioane IFRS;
• Cunostinte PC – mediu (MS Office); Limba engleza – avansat

Competente/ Trasaturi de personalitate necesare pentru executia jobului:
  • Abilitati de comunicare, analiza si sinteza
  • Integritate si transparenta in actiuni
  • Capacitate de organizare si prioritizare
  • Abilitati dezvoltate de negociere
  • Capacitate de a oferi solutii pentru problemele specifice

Descrierea jobului

Analizarea, restructurarea facilitatilor de credite si recuperarea expunerilor acordate clientilor leasing transferati in portofoliul departamentelui
Responsabilitati cheie:

• Formuleaza propuneri de restructurare a facilitatilor de leasing din portofoliu , pe baza analizei de restructurare si a estimarilor privind evolutia viitoare, a riscurilor existente, a situatiei garantiilor si a analizei situatiei juridice;
• Urmareste modalitatea de indeplinire a conditiilor de restructurare aprobate, conform documentatiei contractuale semnate de catre client;
• Propune constituirea/eliberarea de provizioane IFRS pentru facilitatile de leasing din portofoliu, conform normelor in vigoare;
• Revizuieste periodic facilitatile leasing restructurate, aflate in portofoliul departamentului, conform procedurii interne;
• Identifica si propune schimbarea metodei de restructurare/recuperare , in vederea eficientizarii recuperarii;
• Contacteaza debitorii pentru a negocia posibilitatile de restructurare, participa la intalnirile cu clientii din portofoliu, propunand agenda pentru intalniri;
• Identifica strategii optime de recuperare a expunerilor din portofoliul gestionat, elaboreaza propuneri de recuperare;

Echipa Raiffeisen Bank se mandreste cu un istoric de 25 de ani pe piata romaneasca. Privim spre viitor cu proiecte bancare dezvoltate intern pentru a sprijini diferite forme de investiții in economie dar si bunastarea persoanelor rezidentiale.

De asemenea, bankingul digitalizat nu poate fi atins fara consolidarea echipelor de lucru interne dar si prin creearea unui mediu in care dezvoltarea competentelor si a caracterelor sa fie o constanta.

Colaborarea, Responsabilitatea, Învățarea și Proctivitatea sunt valorile noastre, pe care ne bazăm pentru a construi un ecosistem financiar de referință în toate țările unde activăm.

In Romania, suntem o echipă de peste 5000 de profesioniști responsabili. Gândim pe termen lung și promovăm parteneriatul, integritatea, respectul și diversitatea.

Publicat 26 Sept. 2022 Expiră 26 Oct. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.