Publicat 06 Sep 2019 | Reactualizat 04 Oct 2019 | Expiră 07 Oct 2019

OFFICIAL VETERINARIAN FOR UK

7 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Eville and Jones are looking to grow their team and are now recruiting experienced Official Veterinarians to start their careers in the food safety sector in the UK.

If you are looking to progress and develop your career in the UK then don’t miss out on this opportunity. Once you get in contact with our team, be sure that you will know everything about the job, so you will know what to expect when you will be part of our international team.

Qualifications Required

  • Veterinary Degree from an EU country
  • Good level of English (spoken and written)
  • Ability to obtain Membership of the Royal College of Veterinary Surgeons
  • Full driving licence (UK, European or International)

Descrierea jobului

Key Responsibilities

  • Enforcing legislation to protect public health, animal health and animal welfare
  • Operate as the Team Leader in plant and reporting to Area Veterinary Manager
  • Line managing and providing technical advice to the plant inspection team (Meat Hygiene Inspectors) to ensure the efficient and consistent delivery of Official Controls
  • Building and managing the effective relationship with the FBOs (abattoir management) and their employees to achieve the required levels of compliance
  • Being responsible for health & safety management at the plant level
  • Maintaining all standards laid down in the Customer Service Statement

What We Offer You
  • Official Veterinarian training from the very beginning of your career in our company, you'll be given comprehensive training at the Bristol University (Veterinary Campus), to become a fully qualified Official Veterinarian able to work in the UK
  • Training is FREE of charge, fully paid by the company (including accommodation during the training)
  • Training salary paid
  • Competitive salary between £20.000 - £30.000/year - gross (based on experience)
  • Company car or car allowance
  • Laptop & Mobile Phone
  • All work equipment and PPE
  • 28 days holiday with a further yearly increase up to 33 days
  • Plenty of development and training opportunities
  • Our E&J Employee Assistance Program (initial accommodation, bank, part-funded RCVS registration, driving tuition and much more)

Eville&Jones este cea mai mare companie din Marea Britanie care oferă servicii de inspecție sanitară veterinară în abatoare, acoperind 90% din această industrie încă din 1993.

În ultimele luni, Eville & Jones a angajat peste 100 de veterinari din Uniunea Europeană, din țări precum Spania, Portugalia, Italia, România, Grecia și Polonia, iar peste 90% dintre ei sunt tineri absolvenți.

FSA (Food Standard Agency) este organismul responsabil cu implementarea și respectarea legislației în vigoare referitoare la controlul și inspecția/expertiza produselor alimentare (carne) iar echipa FSA este formată din Inspectorii Sanitari Veterinari și Oficialii Veterinari, care sunt angajați ai Eville&Jones, pricipalul furnizor de servicii sanitar veterinare în Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord.

Expirat

OFFICIAL VETERINARIAN FOR UK  -  Eville and Jones GB LTD

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles