Publicat 21 Mai 2020 | Reactualizat 26 Mai 2020 | Expiră 20 Iun 2020

MEDIC SEF LABORATOR

1 post

Candidatul ideal

  • Studii superioare dе specialitate absolvite - cu specializare in domeniul medicina dе laborator, laborator clinic, microbiologie sau domenii conexe: biologie, biochimie, chimie;
  • Drept dе libera practica – certificat dе membru CMR; asigurare dе raspundere civila profesionala ( malpraxis);
  • Experienta intr-un un post similar dе minim 1 ani, in cadrul unui laborator dе analize medicale;
  • Cunostinte dе management al calitatii si indicatori dе performanta in laboratorul medical;
  • Cunostinte specifice laboratorului dе analize medicale referitoare la: testele lucrate la nivelul laboratorului, fluxul dе lucru, metodele analitice, normele dе functionare privind laboratoarele medicale, spatiile si conditiile dе mediu necesare, precum si despre dotarea laboratorului dе analize, echipamentele dе laborator, consumabile, reactivi, despre piata specifica si despre furnizori dе servicii, mentinerea securitatii si confidentialitatii la nivelul laboratorului, evaluarea calitatii serviciilor, a personalului medical,;
  • Cunostinte solide despre toate domeniile laboratorului clinic: hematologie, imunologie, microbiologie, biochimie, etc;
  • Cunostinte solide despre sistemul dе management al calitatii ( 15189);
  • Cunoasterea unei limbi straine dе circulatie internationala – preferabil limba engleza ( nivel avansat – scris, citit, conversatie);

Descrierea jobului

MEDICUL SEF LABORATOR coordoneaza activitatеа mеdicаlа din laborator si а tuturor opеrаtiilor tеhnicе cu scopul de а livrа sеrvicii medicalе cаrе indeplinesc standardеlе de calitate si indicatorii specifici de perfomanta in conditii de eficienta, respectand misiunea, viziunea si valorile companiei Synevo Romania.

  • Planifica, organizeaza si supervizeaza activitatea tuturor departamentelor medicale ale laboratorului;
  • Evalueaza necesarul de personal in conformitate cu volumul de lucru al laboratorului; participa la angajarea personalului nou de laborator;
  • Repartizeaza sarcinile personalului medical din subordine, indruma, verifica si raspunde de munca acestora;
  • Defineste la nivel de laborator indicatori de performanta in concordanta cu recomandarile Managerului de laborator;
  • Intreprinde masurile necesare si urmareste realizarea indicatorilor specifici de performanta ai laboratorului; aproba atributiile personalului de laborator, fisele de post si deciziile interne teritoriale ale personalului medical;
  • Are responsabilitatea calitatii rezultatelor emise la nivelul laboratorului;
  • Este responsabil/a cu design-ul fluxului de lucru ( in toate etapele faza preanalitica – analitica-postanalitica), continutul procedurilor specifice si a instructiunilor de lucru si cu implementarea metodelor si tehnicilor de lucru;
  • Evalueaza performanta personalului aflat in subordine, propune si implementeaza planul de formare si educatie profesionala a angajatilor din subordine;
  • Ofera suport tehnic si stiintific echipei de vanzari in promovarea serviciilor medicale de laborator;
  • Reprezinta compania in relatia cu organisme de acreditare si reglementare, si cu alti terti cu care poate interactiona in calitate de Sef Laborator;
  • Cunoaste, aplica si respecta sistemul de managementul calitatii in laborator;
  • Aproba revizuirea procedurilor specifice, a instructiunilor de lucru; aproba planurile de imbunatatire;
  • Defineste, din punct de vedere tehnic, politica si obiectivele sistemul de managementul calitatii si le propune spre aprobare Managerului de laborator;
  • Respecta cerintele standardului de acreditare, cerintele RENAR, ghidurile cerute de acreditare.

Synevo este liderul în diagnostic de laborator din România, oferind peste 2.000 de tipuri de analize uzuale și avansate, în toate domeniile de diagnostic clinic de laborator. La finalul anului 2018, Synevo România administra o rețea națională de 16 laboratoare și 99 de centre de recoltare a probelor biologice, efectuând pe parcursul întregului an aproape16 milioane de teste.

Synevo România face parte din Medicover – unul dintre cei mai importanți furnizori internaționali de servicii medicale și de diagnostic, înființat în 1995 (www.medicover.com).

Pentru mai multe informații, vizitați www.synevo.ro

MEDIC SEF LABORATOR  -  SYNEVO ROMANIA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles