Publicat 12 Oct 2017 | Expiră 11 Nov 2017

MEDIC GENERALIST IN FRANTA

1 post

Candidatul ideal

CANDIDATUL
Diploma de medic specialist in medicina de familie
Nivel mediu de limba franceza (B1/B2)
Certificat de conformitate eliberat de Ministerul Sanatatii DC/2005/36CE

Descrierea jobului

Comuna de 4200 de locuitori cauta un medic generalist, cu statut de salariat.
Comuna este situata la 5 km de orasul Laval (50 000 locuitori), regiunea Pays de la Loire.
DESCRIEREA POSTULUI
Responsabilitati:
Preventie si profilaxie
Realizarea diagnosticului, prescrierea tratamentului, urmarirea pacientilor
Determinarea nevoilor terapeutice si prescrierea ingrijirilor medicale (vaccin, injectii, pansamente etc)
Analiza mediului de viata al pacientului si examinarea sa clinica
Reperarea situatilor de risc ( adictie, abuz ...) si orientarea pacientului catre specialisti sau informarea serviciilor de resort (social, juridic)
Actualizarea dosarului medical al pacientului si completarea documentelor medico-administrative ( foi de ingrijire, declaratia de sarcina ...)
Realizarea bilanturilor de sanatate, de depistare
Salariul: 5000 euro net/luna + prime
Program de lucru : 35 ore/saptamana
Cadrul de viata :
Comert si servicii de proximitate
Numerosi mici intreprinzatori si intreprinderi
Gradinita si scoala primara (437 elevi scolarizati in 2017)
Numeroase asociatii sportive si culturale, spatii de joaca pentru copii, teatru, mediateca

Orasul este situat intr-o zona cu activitate economica importanta, ce atrage intreprinderi de renume in industria automobilelor, industria agroalimentara, informatica etc.
Cadru de viata exceptional, traversat de raul Mayenne si imprejmuita de 250 ha de padure amenajata.
Servicii de sanatate :
Spitalul din Laval situat la 7km
Policlinica din Laval situata la 7km
O retea de profesionisti in domeniul medical: psiholog, 6 asistente medicale, nutritionist, osteopat, podolog, 3 kinetoterapeuti, 2 dentisti, farmacie
Beneficii :
- accompaniament in efectuarea demersurilor administrative
- sprijin in vederea integrarii in cadrul comunei, atat sub aspect professional cat si personal

OPTIM SYNCHRONY este un cabinet de consultanta si recrutare de personal medical calificat din tari din Uniunea Europeana, deschisi spre o oportunitate de dezvoltare a carierei in institutiile de sanatate din Franta. Oferim servicii de consultanta candidatilor nostri in realizarea proiectelor lor profesionale, servicii bazate pe transparenta, proximitate si respect.

MEDIC GENERALIST IN FRANTA  -  OPTIM SYNCHRONY