Manager Vanzari - Echipamente si Utilitati

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere

Candidatul Ideal

  • Experienta revelanta in vanzarea de utilitati (camine, vane, robineti etc.)
  • Studii superioare cu profil tehnic reprezinta un avantaj: Mecanica (Masini si Sisteme Hidraulice si Pneumatice), Electronica, Inginerie Electrica (Electrotehnica) etc.
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat.
  • Operare la nivel avansat a pachetului de baza MS Office si experienta de lucru cu sisteme CRM si ERP.

Descrierea jobului

  • Concepe si aplica strategiile si politicile de dezvoltare a vanzarilor la nivelul zonei de responsabilitate impreuna cu Managerii de produs.
  • Administreaza si dezvolta portofoliul de clienti.
  • Oferteaza produsele detinute din portofoliu catre toti clientii din zona arondata.
  • Coordoneaza zona pe care o are in subordine ca pe un centru de profit si propune planuri de actiune in vederea cresterii vanzarilor conform target in zona sa de responsabilitate.
  • Identifica noi clienti in aria de responsabilitate si se implica in negocierea termenilor contractuali in vederea contractelor cu clientii.
  • Raspunde de realizarea planului de vanzari lunar, trimestrial, anual.
  • Solicita informatii de la clienti in ceea ce priveste obiectivul care este de interes pentru Vestra Industry (produse, locatia obiectivului, persoane decidente, buget, solutii tehnice, termene, proiectant, sursa fondurilor, valori).
  • Prospecteaza in permanenta piata in vederea identificarii de noi clienti si a cresterii cotei de piata a Companiei.
  • Se asigura de vizitarea unui numar dat (de superiorul ierarhic) de clienti potentiali per saptamana.
  • Efectueaza periodic vizite la clienti in vederea obtinerii de feedback in urma vizitelor sale, a prezentarii produselor si a ofertelor
  • Redacteaza rapoarte de activitate atat in CRM cat si pe orice alt suport solicitat, in termenul cerut si garantand acuratetea datelor furnizate,
  • Monitorizeaza intocmirea si incheierea contractelor de vanzare in conditii avantajoase pentru firma.
  • Ofera servicii de asistenta post-vanzare.
  • Ofera consultanta tehnica de specialitate clientilor existenti si celor potentiali.
  • Negociaza preturile pentru produsele livrate si stabileste impreuna cu clientii modalitatile de plata si de livrare.
  • Propune planuri de actiune in vederea cresterii vanzarilor si a maximizarii profitului.
  • Mentine legatura cu Managerii de produs si transmite acestora informatii despre oportunitatile din perioada urmatoare, stabilind impreuna cu acestia planul de actiune lunar/saptamanal pentru zonele arondate.
  • Colaboreaza cu Managerii de Produs si cu serviciul juridic pentru recuperarea creantelor.
  • Raspunde de urmarirea incasarii sumelor datorate de catre clienti si de transmiterea documentelor de vanzare.
  • Se preocupa permanent de nivelul de satisfactie al clientilor.

Vestra este o companie specializată în vânzarea de echipamente și servicii, consultanță pentru identificarea celor mai eficiente soluții destinate sectorului de utilități și întreținere echipamente post livrare.

Compania a fost înființată în aprilie 2015 prin externalizarea Diviziei de Echipamente și Servicii Utilități a Elsaco Electronic, companie cu capital integral românesc fondată în 1994. Vestra funcționează ca un cluster specializat în domeniul Soluții & Echipamente pentru piața de utilități din România și este distribuitor autorizat pentru vânzarea de echipamente specializate, produse de companii lider european sau mondial în domeniile lor de activitate.

Vestra este furnizor pentru România, de echipamente produse de: Itron, Rockwell Automation, AVK International, A/S, CLA-VAL Franţa, Rivard, Sainte-Lizaigne Franţa, Lacroix Sofrel Franţa, Orbinox Spania, Eca Hytec Franţa, Musthane Franţa, Enz Technik AG Elveţia .

Publicat 4 nov. 2021 Reactualizat 4 dec. 2021 Expiră 4 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos