Publicat 17 Aug 2021 | Reactualizat 15 Sep 2021 | Expiră 17 Sep 2021

Manager transport / Coordonator transporturi

2 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Abilitati avansate de operare MS Office si PC
  • Minim 2 ani experienta in domeniu, de preferat
  • Studii si/sau cunostinte solide in domeniu, cunostinte solide de legislatie in domeniul transporturilor
  • Aptitudini de folosire a aplicatiilor software de transporturi
  • Cunostinte de limba engleza nivel mediu sau avansat
  • Capacitate de lucru in echipa si individual, excelente abilitati de comunicare si interpersonale, atat in cadrul echipei, cat, mai ales cu partenerii
  • Bune abilitati de organizare, de gestionare a mai multor sarcini in acelasi timp
  • Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali
  • Abilități solide de negociere, planificare, coordonare
  • Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii
  • Integritate, asumarea responsabilitatii muncii, implicare, proactivitate si adaptabilitate
  • Capacitatea de prioritizare si respectare a termenelor
  • Fire prevazatoare, pozitiva si flexibila care este mereu up-to-date cu tot ce se intampla in domeniul ei de activitate

Descrierea jobului

  • Contactare clienti actuali, parteneri, potentiali clienti in vederea stabilirii de relatii comerciale
  • Construirea si mentinerea unor parteneriate durabile, dezvoltarea altora noi
  • Planificarea transporturilor (curse, grupaje)
  • Urmarirea incadrarii in indicatorii logistici stabiliti prin politica companiei (consumurile de carburanti, kilometri) si atingerea obiectivelor (venituri, profit)
  • Preluarea cererilor de oferta de la clienti si ofertarea prompta a transporturilor solicitate (cu alegerea corecta a mijloacelor de transport adecvate si a costurilor optime de la carausii agreati)
  • Intocmirea si incheierea contractelor / comenzilor de transport atat cu, clientii cat si cu, carausii agreati
  • Urmarirea executarii operationale a comenzilor de transport cu respectarea fluxurilor de documente adecvate (respectare conditii contractuale, data si loc incarcare, sosire la destinatie, solutionare probleme aparute, asigurarea emiterii facturilor, urmarirea primirii facturilor de la carausi, verificarea preturilor si termenelor din facturi, primire CMR-uri si alte documente, urmarirea incasarii sumelor datorate etc)
  • Stabilirea traseelor optime de deplasare si monitorizarea evolutiei curselor pentru camioanele proprii, comunicand soferilor rutele pe care sunt autorizati sa circule in executarea comenzii de transport si parcarile pe care acestia le pot utiliza, coordonarea soferilor in vederea efectuarii curselor in timpul cel mai scurt si cu minime cheltuieli
  • Supervizarea modului de intretinere si exploatare a masinilor
  • Optimizarea si eficientizarea permanenta a costurilor legate de transport
  • Intocmirea de rapoarte de activitate pe fiecare masina / comanda de transport in parte.

Societate cu experienta in domeniul transportului rutier intern si international de marfuri, in continua expansiune si dezvoltare, cautam Coordonator transporturi cu experienta, cu abilitati organizationale, atitudine pozitiva si grad inalt de profesionalism.

Expirat
Manager transport / Coordonator transporturi  -  Rotinad Global logistics S.R.L

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles