Logistics cost analyst

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Studii superioare tehnico-economice
  • Cunoștințe tehnice generale despre compozitia vehiculelor
  • Cunoașterea principalelor componente ale Costului de Vanzare (CDV), a rolului și funcționării principalelor meserii ale CDV (Cumparari, producție, logistică, garanție etc.) și pentru Inginerie Viata Serie
  • Limba engleza nivel intermediar si limba franceza nivel avansat
  • Bune notiuni de MS Office – obligatoriu Excel (formule Vlookup, Sumif, pivot table), Power Point. Cunoasterea aplicatiilor informatice specifice CDV (SAP CDV, Configurator, ECHO, SMACC COSAC, Scopp) și a instrumentelor de analiză a prețurilor pieselor poate fi un avantaj.
  • Metodic, riguros, fiabil, autonom, capacitate de comunicare cu interlocutori din varful organizatiei, proactiv, preocupat in a gasi solutii si a aduce imbunatatiri de proces, forta de propunere.

Descrierea jobului

  • Contribuie la reducerea costului de vanzari in viata de serie;
  • Realizeaza analize COST, si participa activa in Campania COST;
  • Realizeaza studii de imbunatatire a performantei economice a furnizorilor, studii de cadraj bugetar;
  • Acorda sprijin organizatiilor de cumparari Renault, in cadrul sesiunilor de negociere cu furnizorii;
  • Participa la reducerea Costului de Vanzare în serie: demers Monozukuri furnizînd companiei sinteze si analizele despre uzina si/sau meseria sa;
  • Pregateste dosarele pentru reuniunile de negociere cu furnizorii (ARC), realizeaza sinteza RFQ (Request for Quotation) folosind instrumentele disponibile;
  • Prezinta si sustine sinteza analizelor de cost si a RFQ in instantele specifice;
  • Participa la actiunile de Benchmarking si Analiza Concurenta;
  • Este forta de propunere in vederea imbunatatirii proceselor utilizate in cadrul departamentului;
  • Contribuie la dezvoltarea referentialelor meserie Logistica (actiuni de capitalizare, documentare/exploatare de baze de date, formari, vizite, culegeri de informatii, cunosterea produselor si proceselor, Benchmarking);
  • Analizeaza costurilor avant-proiect, proiect si analizeaza concurenta.

Spiritul nostru de inovare duce mobilitatea și mai departe, pentru a aduce oamenii mai aproape unii de ceilalți.

Constructor de automobile din 1898, Renault Group este prezent în peste 130 de ţări. Face parte din Alianța cu Nissan si Mitsubishi Motors și are o experiență puternică în electrificare. Mizează pe complementaritea celor cinci mărci (Renault, Dacia, Lada, Alpine și Mobilize) și propune soluții de mobilitate durabile, inovatoare pentru clienții săi. Grupul este angajat într-o transformare ambițioasă și generatoare de valoare. Acesta se concentrează pe dezvoltarea de noi tehnologii și servicii, o nouă gamă de vehicule care sunt și mai competitive, echilibrate și electrificate. În linie cu provocările de mediu, Grupul Renault își propune să obțină neutralitatea emisiilor de dioxid de carbon în Europa până în 2050.

În România, Renault Group integrează toate activitățile specifice construcției automobilului, ceea ce a condus la o performanță economică susținută și la o varietate de oferte de recrutare pentru specializări diferite: studii client, design, inginerie, testare, fabricație, logistică, comercializare, servicii de business, post-vânzare, finanțare. Grupul e lider pe piața locală cu mărcile Dacia și Renault. Cei peste 17 000 de angajați inovează în ceea ce privește produsele și bunele practici.

Publicat 1 Iul. 2022 Reactualizat 29 Iul. 2022 Expiră 31 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos